Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Interpol Harekete Geçti: Kripto Suçları Araştırılacak

Interpol yetkilisi Jürgen Stock, kripto suçlarının izlenmesi için yeni bir birim oluşturulduğunu açıkladı. Detaylar haberde…
Interpol Harekete Geçti: Kripto Suçları Araştırılacak
HABER GİRİŞ

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı, kripto paraların kullanıldığı suçları araştırmak adına yeni bir birim oluşturma kararı aldı. Dünyanın en büyük küresel polis örgütü Interpol, hükümetlerin sanal varlıklarla ilgili suçlarla mücadele etmesine yardımcı olmak için Singapur’da özel bir ekip kurdu.

Interpol genel sekreteri Jürgen Stock, Bitcoin gibi kripto para birimleri için yasal bir çerçevenin olmamasının, kolluk kuvvetleri için büyük zorluklar oluşturduğunu söyledi. Stock başlangıçta kripto para suçlarını ele alma adına ajansların uygun şekilde eğitilmediğini ve donatılmadığını belirtti.

‘Siber Suçları İzlemek Zorlaştı’

Interpol’ün Hindistan’daki genel kurulunda konuşan yetkili, kripto para birimi ve siber suçların ana gündem konusu olacağına dikkat çekti. Hindistan Merkez Soruşturma Bürosu özel direktörü Praveen Sinha, siber suçları izlemenin giderek zorlaştığını belirterek, Interpol’ün küresel düzeyde işbirliği kurma ve geliştirmedeki rolünü vurguladı.

Tek cevabın uluslararası düzeyde iş birliği, koordinasyon, güven ve gerçek zamanlı bilgi paylaşımı olduğunu belirtti. Bu yıl içerisinde kripto ekosisteminde yaşanan bazı olaylar, düzenleyicilerin ve kolluk kuvvetlerinin daha hızlı hareket etmesine neden oldu.

Terra Çöküşü Dikkatleri Çekti

Bu yıl içerisindeki en büyük olay ise şüphesiz Terra ekosisteminin çöküşü oldu. Interpol tarafından Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon’un tutuklanması için Eylül ayında kırmızı bülten çıkarılmıştı. Diğer yandan Seul’deki Güney Koreli savcılar Terra kurucusu için tutuklama emri çıkarmıştı.

GCM Yatırım Banner

Interpol, kripto para işlemleri hakkında bilgi edinmek ve karanlık ağdaki suç faaliyetlerini belirlemek için 2015 yılından bu yana çalışmalar yürütüyor.

Güvenlik örgütü, 2020’de Güneydoğu Asya’da yaşanan bir kripto hırsızlığına yanıt olarak siber güvenlik firması Trend Micro ile ortaklık kurdu. Ajans ayrıca , Mart 2020’de kripto para birimi işlemleri de dahil olmak üzere dark web etkinliğini analiz etmek için Güney Koreli veri istihbarat kuruluşu S2W Lab ile birlikte çalıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın