Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Terra Çöküşü Stablecoin’lerdeki Düzenleyici Baskıyı Artırabilir

İsviçre Ulusal Bankası yöneticisi Thomas Moser, stablecoin’ler üzerindeki düzenleyici eğilime dair konuştu.
Terra Çöküşü Stablecoin’lerdeki Düzenleyici Baskıyı Artırabilir
HABER GİRİŞ

Kripto paraların yüksek fiyat oynaklığına sahip olması, yüksek riskli varlıklar olarak değerlendirilmesine neden oluyor. Riskli varlıklar olmaları nedeniyle düzenleyicilerin harekete geçmelerine dair çağrılar artmaya devam ediyor.

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) başkan yardımcısı Thomas Muser, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler), sabit paralar ve düzenlemelerde devam eden eğilimlere dair açıklamalarda bulundu.

Stablecoin’ler ve CBDC’ler Bir Arada Olabilir

Moser, özel stablecoin ve merkez bankalarının CBDC lansmanına ilişkin planlarından bahsederken, her ikisinin de bir arada var olabileceğini söyledi.

CBDC’nin işlevinin çok basit olacağını belirten Moser, stablecoin ihraççılarının perakende müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni hizmetler ekleyebileceğini ifade etti. Moser geçtiğimiz haftalarda kripto para piyasasında deprem etkisi yaratan Terra USD (UST) çöküşünden bahsetti.

Terra’nın UST’sinin son çöküşü ve ardından gelecek olası düzenlemeler üzerindeki etkisi sorulan Moser, Terra’nın son spiral çöküşünün ve merkezi olmayan algoritmik stablecoin UST’nin düzenleyiciler üzerinde kalıcı bir etkisi olabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Moser değerlendirmesinde, “Korkum şu ki, insanlar merkezi olmayan tüm istikrarlı para birimlerini aynı kategoriye atacaklar. Bu doğru değil. Düzenlemenin merkezi sabit paraları destekleyeceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yetkili bu alana yönelik regülasyonların zaman alacağını belirterek, 1990’lu yıllarda yapılan internet üzerindeki düzenlemelere atıfta bulundu. Terra ekosistemindeki stablecoin olan UST’un değeri 1 dolara düşmüş, piyasa genelinde panik satışlar yaşanmasına neden olmuştu.

‘Düzenlemeler DeFi’yi Bitirebilir’

Moser kripto para ekosistemi üzerinde mevcut finansal düzenlemelerin uygulanması halinde, merkeziyetsiz finansın (DeFi) sona ereceğini iddia etti. Mevcut yönetmelikler ile insanların sadece merkezli varlıklara sahip olabileceğini belirten Moser, DeFi için farklı türde adımlar atılması gerektiğini söyledi.

İsviçre Merkez Bankası, CBDC için pilot uygulamaya başlayan sayılı ülkeler arasında yer alıyor. Merkez bankası, bu yıl Ocak ayında toptan CBDC testi gerçekleştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.