Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CBDC’lerin Bitcoin Yerine Stablecoin’leri Tehdit Ettiği Söylendi

ARK36 yöneticisi direktörü Mikkel Morch, CBDC’lerin geleceğine dair değerlendirmede bulundu.
CBDC’lerin Bitcoin Yerine Stablecoin’leri Tehdit Ettiği Söylendi
HABER GİRİŞ

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) son dönemde ülkeler tarafından daha fazla araştırılır hale geldi. Bazı çevrelerde bu varlıkların gelecekte kripto paraların sonunu getireceğine dair yorumlar yapılıyor.

Dijital varlık koruma fonu ARK36’nın yönetici direktörü Mikkel Morch farklı düşünüyor. Morch, CBDC’lerin Bitcoin gibi kripto paralar için tehdit oluşturmadığını ancak stablecoin’lerdeki risklerin karşısında durduğunu söyledi.

Buna neden olarak, merkezi olmayan dijital varlıkların kullanım senaryolarının ve değer teklifinin genellikle basit işlemlerin ötesine geçmesini gösterdi. Yönetici ayrıca ABD hükümeti tarafından stablecoin’lere yönelik bakış açısında da atıfta bulundu.

Morch, CBDC gelişimine yönelik çalışmaların, kripto paralara düşmanlık anlamı taşımadığını söyledi. Bunun aksine CBDC’lerin egemen olmayan kripto para birimlerinin ve blok zincir teknolojilerinin yayılmasını kolaylaştırabileceğini iddia etti.

‘Stablecoin’lere Talep Azalabilir’

ARK36 yöneticisi, CBDC’lerin halihazırda dijital para gibi kullanılan stablecoin’lere olan talebi azaltacağını düşünüyor. Geçtiğimiz haftalarda kripto para sektörünü derinden saran Terra çöküşü, Celcius krizi ve Three Arrows Capital’in gibi olayları örnek gösteren Morch, CBDC’lere olan ihtiyacın altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankaları dijital para birimlerine yönelik somut adımlar atmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Katar Merkez Bankası, CBDC’ler için resmi çalışma başlattığını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın