Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TEPAV Uygulamayı Eleştirdi: Para Politikası için Gözden Geçirilmeli

TEPAV ekonomistleri, para politikasının uygulama sürecinde bankaların fonlama faizlerinde değişiklik yapılması gerektiğine dikkat çekti.
TEPAV Uygulamayı Eleştirdi: Para Politikası için Gözden Geçirilmeli
HABER GİRİŞ

Türkiye Ekomomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından TCMB’nin faiz politikası ile ilgili değerlendirme yapıldı. Bugün açıklanacak faiz kararı öncesinde para politikasının etkinliğinin artırılması için değişiklikler yapılması gerektiği belirtildi.

Aralık ayı Para Politikası Değerlendirme notunda, politika faizinin mevcut tanımında değişiklik yapılması gerekliliğine vurgu yapıldı. Raporda haftalık repo faizinin politika faizi olma özelliğini yitirdiğine dikkat çekildi ve bu uygulamanın gözden geçirilmesi talebine yer verildi.

TCMB’nin bankaları, politika faizi olarak bilinen haftalık repo faizi yerine ağırlıkla daha düşük faizli döviz karşılığı TL swap yoluyla fonladığını belirten uzmanlar, bunun para politikasına zarar verdiğini ve şeffaflığını azalttığını bildirdi.

TEPAV ayrıca TCMB’nin faiz oranlarını yüzde 45’e çıkarmasının faydalı olacağını belirtti. TEPAV döviz karşılığı Türk lirası swap piyasası işlemlerin,n uygulamasının gözden geçirilmesini ve işlemin vadesinin kısaltılmasının ve tutarının azaltılmasının yararlı olacağını kaydetti.

Ekonomistler değerlendirme raporunda, 2024-2026 döneminin her yıl sonu için resmi birer enflasyon hedefi açıklanması gerektiğine vurgu yaparak, “Bu durum TCMB’nin itibar açığını süratle kapamak açısından da önemli bir iletişim politikası aracı olacaktır.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

TEPAV’ın raporu bugün açıklanacak TCMB’nin faiz kararı öncesinde geldi. Merkez Bankası’nı bugünkü toplantısında 250 baz puan artırım ile faiz oranını yüzde 42,5 seviyesine çıkarması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın