Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TEPAV, TCMB’nin Faiz İndirimi için Eylül Ayını İşaret Etti

TEPAV’ın Aylık Ekonomik Değerlendirme Raporu'nda, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine başlaması için uygun şartların Eylül'de oluşacağı belirtildi.
TEPAV, TCMB’nin Faiz İndirimi için Eylül Ayını İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından Haziran ayına ilişkin Aylık Ekonomik Değerlendirme Raporu paylaşıldı. Raporda, seçim sonrası hükümetin sıkı para politikasını sürdüreceği yönündeki mesajlarının, finansal piyasalardaki belirsizlik algısını önemli ölçüde azaltarak, yabancı sermaye girişlerinin devamını sağladığı belirtildi.

TEPAV, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini sınırlı ve aşamalı bir şekilde indirmeye başlaması için Eylül ayından itibaren koşulların uygun olabileceğini tahmin ediyor.

Raporda sıkı para politikasının ve bütçe önlemlerinin makro-finansal göstergelerde olumlu etkiler yarattığına dikkat çekilirken, parasal sıkılığın yaz aylarından itibaren daha belirgin hale geleceği ve TCMB’nin bu konuda kararlı tutumunun piyasalara olumlu yansıyacağı ifade edildi.

Kredi artış oranlarına getirilen sıkılaştırıcı kısıtların kredi piyasasında rekabeti bozarak kredi faizlerinin aşırı yükselmesine neden olduğu vurgulanan raporda, bu durumun özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri olumsuz etkilediği belirtilirdi. Yabancı para kredilere getirilen kısıtların kredilerdeki dolarlaşmayı sınırlaması nedeniyle olumlu bir etkiye dikkat çekildi.

TCMB’nin parasal aktarım mekanizmasında ticari krediler yerine mevduat faizlerine odaklanarak mevduat faizlerinin yüksek tutulmasını teşvik etmesinin sağlıklı olacağı önerilen raporda, kredi kısıtlarının gevşetilmesi ve kredi faizlerinin rekabetçi piyasa koşullarında belirlenmesine özen gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Bu hafta Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek toplantıda faiz kararı açıklanacak. Beklentiler politika faizinin yüzde 50 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.