Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TEPAV Son Raporunda Repo Faizi Görüşünü Paylaştı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından Para Politikası Değerlendirme Notu'nda repo faizinde bir değişikliğe ihtiyaç olmadığı vurgusu yer aldı.
TEPAV Son Raporunda Repo Faizi Görüşünü Paylaştı
HABER GİRİŞ

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından Para Politikası Değerlendirme Notu paylaşıldı. TEPAV, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) repo faizinde değişiklik yapmasına gerek olmadığını belirtti.

TEPAV Makroekonomi Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Para Politikası Değerlendirme Notu”nda, kredi piyasasının serbest işleyişine getirilen idari kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının ve TCMB’nin doğrudan döviz alımları ile uyumlu şekilde döviz karşılığı TL swap stokunun küçültülmesine devam edilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Bu süreçte, Türk lirasının reel değerlenme düzeyi ve olası finansal istikrarsızlık unsurlarının dikkatle takip edilmesi gerektiğinin altı çizilen raporda, daha önceki değerlendirme notlarında, 2024-2026 döneminin her yıl sonu için resmi enflasyon hedeflerinin açıklanmasının önemine işaret edildiği anımsatıldı.

TEPAV, TCMB’nin ara hedef olarak belirttiği 2024 yıl sonu tahminini Mayıs başında yüzde 38’e yükseltmesinin, itibar inşası sürecine katkıda bulunmadığı ifade edildi. TEPAV ayrıca, mevcut ekonomik programın tam anlamıyla rasyonel bir yapıya dönüşmesi için gerekli güçlendirici adımların bir an önce atılması gerektiğinin altını çizdi.

Bütçe açığını azaltıcı önlemlerin önümüzdeki dönemde de sürdürülmesinin zorunlu olduğu kaydedilen açıklamada, “İlaveten, hükümetin yönetilen ve yönlendirilen fiyatlara ilişkin aldığı kararlar enflasyon hedefini destekleyici yönde olmalıdır. Ayrıca para politikası aktarım mekanizmasının düzgün çalışmasını engelleyen ve potansiyel sorunlara yol açabilecek düzenlemeler artık kaldırılmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.