Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temmuz’da Otomotiv Endüstrisi İhracatı 2,5 Milyar Dolara Çıktı

OİB, Temmuz ayı otomotiv endüstrisi ihracatı verilerini paylaştı. Türkiye ekonomisinin lider sektöründe ihracat yüzde 3,5 artışla 2,5 milyar dolar oldu.
Temmuz’da Otomotiv Endüstrisi İhracatı 2,5 Milyar Dolara Çıktı
HABER GİRİŞ

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), otomotiv endüstrisinin Temmuz ayı ihracatı verilerini paylaştı.

OİB raporuna göre Temmuz ayında otomotiv endüstrisi ihracatı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 3,5 artışla 2 milyar 51 milyon dolara çıktı.

Türkiye ihracatında ikinci sırada yer alan otomotiv endüstrisinin payı yüzde 11,1 olarak güncellendi.

2022’nin ilk yedi ayında otomotiv endüstrisi ihracatı yüzde 5,8 artışla 17,3 milyar dolar, ortalama aylık ihracatı ise 2,5 milyar oldu.

İhracat Artışını Enflasyon Destekledi

Konu ile ilgili değerlendirme yapan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, ihracat artışında enflasyonu işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi büyük pazarlarda yaşanan talep değişimleri, daralmalar ve uzun bayram tatiline rağmen otomotiv pazarının önceki ayda gösterdiği yüksek performansı sürdürdüğünü kaydetti.

Yüksek enflasyonun tetikleyici gücüyle otomotiv pazarının yükselişini devam ettirdiğini aktardı. Çelik’in ifadesi şöyle:

“Geçen ay en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ürün grubu tedarik endüstrisinde çift haneli artış kaydettik. Birleşik Krallık yüzde 38’lik artışla Almanya’yı geçerek en çok ihracat yapılan ülke oldu. İtalya, ABD ve Romanya’da çift haneli artış yaşadık.”

Tedarik Endüstrisi İhracatı 910 Milyon Dolara Çıktı

OİB verilerine göre Temmuza ayında en büyük ürün grubunu oluşturan tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 10 oranında yükselerek 910 milyon dolar oldu.

Binek otomobil ihracatı ise yüzde 8 gerileme yaşayarak 534 milyon dolar seviyelerine indi.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 1 artışla 395 milyon dolara çıktı. Otobüs-minibüs-midibüs ihracatında yüzde 7’lik düşüşle 102 milyon dolar seviyeleri görüldü.

En Çok İhracat Yapılan Ülke Almanya

Temmuz ayı raporunda, tedarik endüstrisinde en çok ihracat yapılan ülkeler arasında Almanya birinci sırada yer aldı. Almanya’ya ihracat yüzde 6 oranında arttı.

OİB verilerine göre ihracatta; ABD’ye yüzde 20, Rusya’ya yüzde 3, İngiltere’ye yüzde 12, Polonya’ya yüzde 21, İspanya’ya yüzde 50 oranında artış kaydedildi. Ancak İtalya’ya ihracatta yüzde 8 oranında düşüş görüldü.

Binek otomobil kategorisinde; İngiltere’de yüzde 77, Almanya’da yüzde 15, Fransa’da yüzde 29, İtalya’da yüzde 30, Belçika’da yüzde 47 ve Hollanda’da yüzde 36 artış oldu.

Polonya’da ise yüzde 9, Slovenya’da yüzde 13, İspanya’da yüzde 54 ve İsrail’de yüzde 40 oranında düşüş kayda geçti.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar kategorisinde; İngiltere’de yüzde 17, İtalya’da yüzde 33, ABD’de yüzde 139, Şili’de yüzde 40, İspanya’de yüzde 94 artış yaşandı.

Slovenya’da ise yüzde 52, Fransa’da yüzde 17, Belçika’ya yüzde 38 düşüş gerçekleşti.

Otobüs minibüs midibüs ürün grubunda; İtalya’da yüzde 155, İsrail’de yüzde 302 ve İngiltere’de yüzde 323 artış kaydedildi. Fransa’da ise yüzde 55 oranında düşüş oldu.

En Büyük Pazar İngiltere Oldu

Otomotiv endüstrisi ihracatında Temmuz ayında Almanya, “en büyük pazar” unvanını İngiltere’ye devretti.

Temmuz’da İngiltere’ye yüzde 38 artışla 321 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleşti. Almanya’daki artış yüzde 8 ile 294 milyon dolarda sınırlı kaldı.

İtalya’ya yüzde 16, ABD’ye yüzde 36, Polonya’ya yüzde 4, Romanya’ya yüzde 17, Hollanda’ya yüzde 13, Yunanistan’a yüzde 34 artışla ihracat yapıldı.

Fransa’da ise yüzde 3, İspanya’da yüzde 7, Belçika’da yüzde 6, Sovenya’da yüzde 34 ve Rusya’da yüzde 8 düşüş yaşandı.

En Büyük Pay Avrupa Birliği ülkelerinin

İhracattan aldığı payda en büyük ülke grubu olan Avrupa Birliği ülkeleri Temmuz’da değişim göstermedi.

Avrupa Birliği ülkelerine temmuzda ihracat payı yüzde 59 artışla 1 milyar 208 milyon dolar seviyelerine çıktı.

Haziran ayında diğer Avrupa ülkelerine yüzde 34, Kuzey Amerika serbest ticaret ülkelerine yüzde 30 ihracat artışı görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın