Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temmuz’da 1368 Firma İlk Kez İhracat Yaptı

Tüm zamanların en yüksek ihracat rakamına ulaşılan Temmuz ayında, 1368 firma ilk kez ihracat yaparken, toplam katkıları 60 milyon dolar oldu.
Temmuz’da 1368 Firma İlk Kez İhracat Yaptı
HABER GİRİŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un Çarşamba günü açıkladığı dış ticaret verilerinin detaylarını paylaştı. Bakan Muş, Temmuz ayında dış ticaret açığının yıllık bazda yüzde 144,5 artışla 10,6 milyar dolara yükseldiğini duyurdu.

TİM verilerine göre ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 artışla 18,6 milyar dolar olurken, bu tüm zamanların en yüksek Temmuz ihracatı olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu dönemde 17 sektörde ihracat artışı olurken, en fazla ihracat 2,9 milyar dolarla kimya sektöründe yapıldı. Temmuz ayında 52 ilin ihracatında artış oldu.

En çok artış olan iller İstanbul, Kocaeli ve İzmir olarak bildirildi. Diyarbakır ise en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı.

147 Ülkeye Yapılan İhracatta Artış Oldu

Türkiye 217 ülke ve bölgeye ihracat yaparken, bunların 147 tanesinde Temmuz ayında yıllık olarak yükseliş gerçekleşti. En fazla artış Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Irak ve İtalya’ya yapılan ihracatta yaşandı.

GCM Yatırım Banner

1368 firma ilk kez ihracat yaparak, TİM ailesine katıldı. Bunlar toplamda 60 milyon dolarlık ihracat yaptı.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, yılın ilk 7 ayında 144 milyar dolar, son bir yılda 248 milyar dolar ihracat rakamına ulaşıldığını açıkladı. Geride kalan yaklaşık iki yılın 21 ayında aylık olarak tüm zamanların en yüksek ihracat tutarlarına ulaşıldığını hatırlattı.

Şu ana kadarki gelişmeler doğrultusunda yıl sonu hedefi olan 250 milyar doların aşılacağını belirtti.

Temmuz’da en fazla ihracatın 2,9 milyar dolarla kimya sektöründe gerçekleştiğini söyleyen Gültepe, onu 2 milyar dolarla otomotivin, 1,6 milyar dolarla hazır giyimin, 1,6 milyar dolarla çeliğin ve 1 milyar dolarla elektrik-elektronik sektörünün izlediğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.