Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temettü Veriminde O Banka Açık Ara Öne Çıkıyor

Temettü yatırımcıları için 2023'te en yüksek verim hangi hisselerde olacak merak ediliyor. Kurumlar ise hesaplamalar sonucu beklentilerini açıklıyor:
Temettü Veriminde O Banka Açık Ara Öne Çıkıyor
HABER GİRİŞ

Borsada yatırım yapmanın güzel yanlarından biri olan temettüler yıl sonu yaklaşırken hesaplardaki yerini buluyor. Aralık ayında temettü verecek şirketler ve tarihlerinden bahsetmiştik. Bu rakamlar da göz önüne alındığı zaman en yüksek temettü verimi olan hisseler belli olmaya başladı.

Yatırım kuruluşları çeşitli hesaplama araçlarını kullanarak yılın en yüksek temettü verimi hangi hissede belirlemeye başladı. Bugün İş Yatırım tarafından paylaşılan 2023 en yüksek temettü verimi tablosu ise Akbank’ın açık ara öne çıkacağına işaret ediyor.

İş Yatırım “BIST’te 2023 için en yüksek temettü verimi beklediğimiz şirketler” başlıklı haberinde dikkat çeken bir tablo paylaştı.
İş Yatırım Temettü Verim Tablosu
Kaynak: İş Yatırım

Bu tabloya göre; Akbank yüzde 16,12 ile 2023’te temettü verimi en yüksek isim oldu. Bu yıl pay başına 2,62 TL temettüsü bulunan bankanın 5 yıllık temettü verimi ortalaması ise yüzde 3,08 düzeyinde bulunuyor.

İkinci sırada ise yüzde 14,9 oranı ile Tüpraş yer alıyor. Güçlü rallisiyle öne çıkan Tüpraş hisselerinin 5 yıllık temettü verimi ortalaması yüzde 9,6 düzeyinde buluyor. Şirket 2023’te pay başına 71,87 TL temettü ödemesi hesapladı.

Temettü şampiyona hisseler arasında yer alan Doğuş Otomotiv ise yüzde 11,55 ile üçüncü sırada yerini buluyor. Hisseler 5 yıllık ortalama yüzde 8,91 temettü verimine sahipken, 2023 yılında pay başına 18,24 TL temettü ödemiş olacak.

GCM Yatırım Banner

Yapı Kredi Bankası yüzde 10,31 ile dördüncü, Ereğli Demir Çelik yüzde 10,01 ile beşinci sırada yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın