Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temettü Gözdesi Şirketler Ne Kadar Getiri Sağladı?

Yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden olan Zeynep Aktaş, düzenli temettü veren şirketlerin hisse performansını analiz etti.
Temettü Gözdesi Şirketler Ne Kadar Getiri Sağladı?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da milyonlarca yatırımcı kazanç elde etmek için hisselerinde yükseliş potansiyeli olan şirketleri seçmeye çalışıyor. Bunun yanında kar payı dağıtımı kararı alan, yani temettü veren şirketler de yatırımcılar için ekstra bir getiri sağladığı için yakından takip ediliyor.

Ekonomim yazarlarından Zeynep Aktaş, 11 Temmuz’da kaleme aldığı yazıda BIST 30’da işlem gören temettü hisselerinin performansını değerlendirdi. Bu hisselerin ilgi gördüğünü belirten Aktaş, BIST 30’da işlem gören temettü hisselerinin yıllık bazda ortalama yüzde 86 oranında getiri sağladığını paylaştı.

Temettü Gözdesi Şirketler Ne Kadar Getiri Sağladı?

Bim Birleşik Mağazlar (BIMAS), Turkcell (TCELL), Sabancı Holding (SAHOL), Koç Holding (KCHOL) ve Aselsan (ASELS) hisselerinde ise yüzde 100’ün üzerinde getiri oluştuğunu ifade etti.

Uzman, BIST 30’da temettü ödeyen şirketler içerisinde beş hissede getirinin yüzde 50’nin altında kaldığını aktaran Aktaş, bunların Ford Otosan (FROTO), Tofaş (TOASO), Enka İnşaat (ENKAI), Alarko Holding (ALARK) ve Şişecam (SISE) olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Yüksek Getiri Sağlayan Hisseler

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Temettü 25 endeksinde yıl başından bu yana yüksek getiri sağlayan hisseler Mavi Giyim (MAVI), Garanti Bankası (GARAN), Anadolu Efes (AEFES) ve Turkcell (TCELL) olarak sıralandı.

Yıl başından bu yana MAVI yüzde 121,8, GARAN yüzde 116, AEFES yüzde 113 kazanç sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın