Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temassız Kredi Kartı Olanlar Neden Tehlike Altında?

Temassız ödeme özelliği, kullanıcıları hızlı alışveriş konusunda epey rahatlatsa da bu teknolojinin büyük bir dezavantajı var. İşte tehlike!
Temassız Kredi Kartı Olanlar Neden Tehlike Altında?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza her gün yeni bir kolaylık geliyor. Bunlardan bir tanesi de kredi kartlarına eklenen temassız ödeme özelliği. Günümüzde pek çok kişinin kullandığı bu yöntem sayesinde, alışverişlerde dakikalarca sıra beklemek zorunda kalmıyor ya da kasada dikilip POS cihazının bağlantı kuracağı anı sabırsız gözlerle izlemiyorsunuz. Veya verdiğiniz kredi kartının şifresinin hangisi olduğunu hatırlamaya çalışmıyorsunuz. İşte böyle avantajları olan temassız ödeme özelliği, bugünlerde kullanıcılarına yeni bir tehdit oluşturuyor. Zira dolandırıcılar, temassız ödeme özelliği olan kartlardan saniyeler içerisinde fark ettirmeden çekim yapıyor. İşte detaylar;

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, sayısı 13.6 milyonun üzerinde olan temassız kartlardan çok basit yöntemlerle kullanıcının bilgisi dışında para çekiliyor.

13.6 milyonun üzerinde olan temassız kartlardan çok basit yöntemlerle kullanıcının bilgisi dışında para çekiliyor.

Tüm noktalarda 50 liraya kadar olan işlemler, kartınızın şifresini girmeden temassız bir şekilde yapılabiliyor. Böylelikle bozuk para aramadan ve para üstü beklemeden kartınızı cihaza gösterip kolaylıkla ödeme yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu şekilde alışverişte almadığınız para üstleri probleminden de kurtulmuş oluyorsunuz.

Ancak dolandırıcılar da tüm bu avantajları kendi yararlarına kullanarak, temassız ödeme özelliği olan kartları hedef alıyor.

Dolandırıcılar temassız ödeme özelliği olan kartları hedef alıyor.

Toplu taşıma araçları gibi kalabalık alanlarda daha çok rastlanan bu tür dolandırıcılıklarda, kullanıcının parası saniyeler içerisinde çalınıyor.

GCM Yatırım Banner
Tutarlar da 50 liranın altında olduğu için çoğu kişi dolandırıldığının farkına bile varmıyor.

Tutar 50 liranın altında olduğu için çoğu kişi dolandırıldığının farkına bile varmıyor.

Rakam küçük olduğu için bankalardan uyarı mesajları da gönderilmiyor. Aynı şekilde kullanıcı da ekstresindeki fazladan 50 liranın hesabını yapmıyor. Zira neredeyse hiç kimse, faturasındaki harcamalarını detaylıca incelemiyor.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, bu konuda vatandaşı dikkatli olması için uyarıyor.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, vatandaşı uyarıyor.[

Faturaya yansıyan şüpheli bir alışveriş durumunda hemen yetkililere haber verilmesi gerektiğinin üstü çiziliyor.

Hatta Çakar yaptığı açıklamada: “Gerekirse bu tip kartları kullanmayın.” önerisinde bulunuyor. Sonuçta; POS cihazları konusundaki denetimsizlikten faydalanan dolandırıcılar, suç aletlerini alıp sokağa çıkıyor ve temassız ödeme özelliği olan bütün kart sahipleri için açıkça tehlike yaratıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.