Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Telekomünikasyon Devinin Hissesi 24 Yıl Sonra Rekor Kırdı

SoftBank hisseleri 11.190,00 Japon yenine ulaşarak, 15 Şubat 2000′de ulaşılan 11.000 yenlik önceki günlük zirveyi geride bıraktı. Detaylar geliyor…
Telekomünikasyon Devinin Hissesi 24 Yıl Sonra Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ

Japonya merkezli telekomünikasyon şirketi SoftBank, teknoloji yatırım kolunun toparlanma belirtileri göstermesiyle ve kurucusu Masayoshi Son’un yapay zekaya olan ilgisini artırmasıyla yeniden gündeme gelirken, hisseleri bugün rekor seviyeye ulaştı. hisselerdeki rekor 24 yıllık aranın ardından kendisini gösterdi.

SoftBank, çoğunluk hissesine sahip olduğu İngiliz çip tasarımcısı Arm’ın halka açık pazardaki başarısından da önemli ölçüde faydalandı. Japon devinin hisseleri Perşembe günü 11.190 Japon yeniyle rekor seviyede kapandı. Bu, 2000’li yılların başındaki dotcom çöküşünden ve 2021 ve 2022’deki teknoloji piyasası sıkıntılarından oldukça farklı bir tablo çiziyor.

SoftBank hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

SoftBank’ın hisse fiyatı Mayıs 2023 civarında toparlanmaya başladı ve şirketin Vision Fund’ı, teknoloji hisselerindeki genel toparlanmanın ardından daha iyi finansal sonuçlar yayınladı. Analistler, SoftBank’ın hisse fiyatındaki yaklaşık yüzde 78’lik yıl başından bu yana artışın, 2016 yılında satın aldığı Arm’ın halka arz başarısına bağlı olduğunu belirtiyor.

Yatırımcılar, yıllardır SoftBank Group’un değerlemesinin yatırım yaptığı veya elinde bulundurduğu varlıkları adil bir şekilde yansıtıp yansıtmadığını sorguluyor. Morningstar’ın kıdemli hisse senedi analisti Dan Baker, SoftBank’ın fiyat artışının büyük bir kısmının Arm’dan kaynaklandığını ifade etti.

SoftBank’ın kurucusu Masayoshi Son’un 2000 yılında desteklediği Çinli e-ticaret devi Alibaba’daki hisselerinin neredeyse tamamını satması da yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı. SoftBank, Nikkei 225 endeksinin Japon hisse senetlerindeki genel yükselişinden de faydalandı ve bu yıl endeks, Perşembe günü itibarıyla yüzde 22 artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın