Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Telekomünikasyon Devinden İkincil Halka Arz

Türk Telekom CEO’su, 2024’te sabit hat hizmetleri imtiyaz sözleşmesinin BTK tarafından yenilenmesi durumunda ikincil halka arza hazırlanacaklarını söyledi.
Telekomünikasyon Devinden İkincil Halka Arz
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin dev şirketlerinden biri olan Türk Telekom’un CEO’su Ümit Önal, gazetecilere verdiği demeçte hem bu yılı değerlendirdi hem de 2024 yılı hedeflerini açıkladı. Bu yılın başında sabit hat hizmetleri imtiyaz sözleşmesinin yenilenmesi için BTK‘ya başvuru yaptıklarını söyledi.

Gerekli hazırlıkların yapıldığını görüş, öneri ve taleplerin iletildiğini ve bu sürecin 2024 yılının en önemli gündem maddeleri arasında yer alacağını belirtti. Türk Telekom, 2024’te sabit hat hizmetleri imtiyaz sözleşmesinin BTK tarafından yenilenmesi halinde ikincil halka arza yönelecek.

2024’te bu konunun somutlaşmasını beklediklerini söyleyen Önal, “Ülkemizin fiberleşmesinin ve dijital dönüşümünün tamamlanması adına imtiyazın yenilenmesi büyük önem taşıyor. Bu çerçevede biz de Türkiye’nin, sektörün ve Türk Telekom’un birlikte kalkınmasını sağlayacak, değer yaratan ve sürdürülebilir bir faaliyet modeli oluşturmak amacıyla bütünsel ve kapsayıcı bir bakış açısıyla hareket ediyoruz.” dedi.

Türkiye’nin teknoloji ihraç etmesinde öncü olmak istediklerini, grup şirketlerinin teknoloji ihracatına büyük katkı sağladığını, Argela ile geliştirilen şebeke teknolojilerinde stratejik üstünlük sağlayan Seba’yı kendi şebekelerini başarıyla entegre ettiklerini açıkladı.

6 Ayda 419 Bin KM Fiber Ağ Döşendi

Yılın ilk yarısında Türkiye’nin 536.000 kilometrelik toplam fiber ağ uzunluğunu 419.000 kilometresi Türk Telekom’u tesis ettiğini söyledi. Üçüncü çeyrek itibarıyla fiber uzunluğunun 427.000 km olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

32 milyon hanede bulunan fiber altyapısı ile ülkenin yüzde 90’ınını tek başlarına üstlendiklerini söyledi.

Girişimcilik konusunda da yaptıkları çalışmaları anlatan Önal, “Türk Telekom Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile küresel ağlarımızı da genişletiyoruz. Deutsche Telecom’un da ana yatırımcıları arasında olduğu, Digital Transformation Capital Partners (DTCP) Fonu’na yatırım yaptık.” şeklinde açıklama yaptı.

Yılın ilk üç çeyreğinde konsolide gelirin yıllık bazda yüzde 70 artış göstererek 55,6 milyar liraya ulaştığını, net karın ise 4,5 milyar lira olduğunu açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.