Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tekstil ve Ham Madde İhracatında Avrupa Büyük Pay Sahibi

Tekstil ve ham maddeleri sektörüne dair son veriler, ihracatın 3’te 1’inin Avrupa’ya olduğunu gösteriyor. Detaylar geliyor...
Tekstil ve Ham Madde İhracatında Avrupa Büyük Pay Sahibi
HABER GİRİŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verileri tekstil ve ham maddeleri sektörünün yılın ilk 7 ayında 196 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Bu dönemde kasasına 5 milyar 509 milyon 32 bin dolar koyan sektör temsilcileri, en fazla kazancını yüzde 38,1 pay ve 2 milyar 98 milyon 161 bin dolarla Avrupa’dan sağladı.

Avrupa’yı 993 milyon 295 bin dolarla Eski Doğu Bloku ve 656 milyon 807 bin dolarla Afrika ülkeleri takip etti. Tekstil sektörü ülke bazında en çok ihracatını 469 milyon 598 bin dolarla “moda ülkesi” olarak bilinen İtalya’ya yaptı. İtalya’yı 367 milyon 960 bin dolarla Beyaz Rusya, 262 milyon 47 bin dolarla ABD ve 239 milyon 905 bin dolarla İspanya takip etti.

En Büyük Gelir Kumaştan

En fazla geliri ise 3 milyar 573 milyon 804 bin dolarla kumaştan sağlayan sektör, iplikten 1 milyar 310 milyon 101 bin dolar ve elyaftan da 625 milyon 126 bin dolar gelir sağladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Kileci açıklamasında Türkiye’nin sanayileşmesinde köklü geçmişi bulunan tekstil sektörünün ülke ekonomisindeki ağırlığının oldukça yüksek olduğunu söyledi.

Tekstil sektörünün lokomotif konumda olduğunu aktaran Kileci, Türkiye’nin dünyanın en büyük 5. tekstil ihracatçısı, AB’nin ise en büyük 2. tekstil ihracatçısı konumunda yer aldığını belirtti. Sektörün Türkiye’deki imalat sanayi istihdamının yüzde 24’ünü oluşturarak 1,2 milyon kişiye istihdam sağladığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Türk tekstil sektörünün entegre tesislere sahip olmasının en büyük avantajlardan olduğunu aktaran Kileci, Türkiye’nin fiyat-tarife avantajı, üretim kalitesi, verimlilik, teslim süresi, güvenilirlik, sipariş miktarının esnekliği ve Avrupa ülkeleri için pazara yakınlığı ile Avrupa’nın bir numaralı tedarikçisi konumunda olduğunu söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.