Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Şirketi Bombayı Patlattı! Seri Üretim Tesisi Kuruyor

Borsa İstanbul’da KONTR koduyla işlem gören Kontrolmatik Teknoloji, gerilim seviyesi açısından Türkiye ve yakın çevrede bir ilk olacak üretim tesisi kurulacağını açıkladı.
Teknoloji Şirketi Bombayı Patlattı! Seri Üretim Tesisi Kuruyor
HABER GİRİŞ

Yatırımcıların yakından takip ettiği şirketlerden biri olan Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik, yüksek gerilim gaz izoleli şalt ekipmanları üretim tesisi kurulması hakkında açıklama yaparak yatırımcıları bilgilendirdi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan duyuruda, yüksek teknoloji odaklı ve elektrifikasyon ürün ve hizmetleri artırmaya yönelik yatırım strateji kapsamında yeni seri üretim tesisi kurulmasına karar verildiği belirtildi. Tesisin Ankara Polatlı’da Kontrolmatik markası ile yüksek gerilim gaz izoleli şalt ekipmanları üretimi yapacağı ifade edildi.

Söz konusu yatırım miktarının 2 fazda toplam 30 milyon ABD doları olmasının öngörüldüğü paylaşıldı.

Kurulmasına karar verilen tesiste üretilecek olan ürün gamı için 1,5 yıldır devam eden araştırma ve geliştirme, mühendislik, prototip çalışmalarının ortalama 5 milyon ABD doları harcama ile tamamlandığı kaydedildi.

“Testler Başladı”

Kontrolmatik, mevcut tesiste üretilen prototiplerin uluslararası sertifikasyon almak üzere akredite kuruluşlara gerekli testler için gönderildiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Testlerin Ocak 2024 içerisinde tamamlanması ve seri üretimin 2024’ün ikinci çeyreğinde başlamasının beklendiği belirtildi.

Bu kapsamda Kontrolmatik olarak Chint Electric Co Ltd arasında 245 kV yüksek gerilim gaz izoleli Şalt Ekipmanı ürün teknolojisinin Türkiye’de seri üretilmesi kapsamında lisans anlaşması imzalandığı açıklandı.

“Türkiye ve Yakın Coğrafya’da Bir İlk”

Kontrolmatik, kurulmasına karar verilen tesiste üretilecek ürün gamı bu gerilim seviyesinde Türkiye’de ve yakın coğrafyada ilk olduğunu, hem ithal ikamesi hem de ihracat girdisi açısından Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağını beklediğini paylaştı.

Bu çerçevede Chint Electric ürün portföyündeki diğer şat ve elektrifikasyon ekipmanlarının Kontrolmatik markası ile üretilebilmesine yönelik stratejik partnerlik konusunda taraflar arasında iyi niyet anlaşmasının imzalandığı duyuruldu.

Teknoloji Şirketi Bombayı Patlattı! Seri Üretim Tesisi KuruyorKaynak: Paratic Piyasalar

16 Kasım’da BIST 100 endeksi yüzde 1,5 artışla 7780 puana çıkarken KONTR hisselerinde gerileme görüldü. KONTR, kapanışını yüzde 1,2 düşüşle 265 TL’den yaptı.

Hissede haftalık yüzde 7,5, aylık yüzde 9,6 oranında gerileme görülürken yıllık kazanç yüzde 35 ile sınırlı kaldı. KONTR, yıllık en düşük 103 TL, en yüksek 351 TL’yi gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın