Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Hisselerinde Sancı Bitmiyor: JPMorgan Uyardı!

JPMorgan stratejistleri yatırımcıları teknoloji hisseleri konusunda uyarırken, defansif sektör önerisinde bulundu.
Teknoloji Hisselerinde Sancı Bitmiyor: JPMorgan Uyardı!
HABER GİRİŞ

ABD’li teknoloji şirketleri son günlerde zayıf performans gösterirken, JPMorgan stratejistlerinden bir uyarı geldi. ABD’de beş büyük teknoloji şirketini temsil eden FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) hisseleri bir önceki yıla göre yüzde 26 yükseldi.

Mislav Matejka liderliğindeki JPMorgan stratejistleri, teknoloji hisselerindeki rallinin zorlanmaya başladığını bildirdi.

Telekom, kamu hizmetleri, tüketici ürünleri ve sağlık hizmetleri gibi daha defansif konumdaki sektörleri daha iyi bir seçenek olarak gördüklerini belirten analistler, diğer yandan genel olarak borsada bu yıl yaşanan yükselişin dörtte üçünün teknoloji sektöründen kaynaklandığını aktardı.

Teknoloji Hisseleri IDC Raporuyla Zayıfladı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: International Data Corporation

Pazar araştırma şirketi International Data Corporation (IDC), 2023 ilk çeyreğine ilişkin sektör raporunu yayımladı. Zayıf talep, fazla stok ve kötüleşen makroekonomik ortamın tümünün, yılın ilk çeyreğinde kişisel bilgisayar satışlarının düşmesine sebep olduğu belirtildi.

Rapora göre küresel bilgisayar satışları, 2022’nin aynı çeyreğine kıyasla yüzde 29 azalarak 80,2 milyondan 56,9 milyona geriledi.

GCM Yatırım Banner

IDC Cihazlar ve Ekranlar Araştırma Başkan Yardımcısı Linn Huang, 2024 yılında ekonominin yükseliş eğilimi göstermesi, tüketicilerin ve okullardaki bilgisayarların yenilenmesi beklentisiyle satışların artacağını söyledi.

Rapora göre bilgisayar satışlarında en büyük düşüş yüzde 40,5 ile Apple’da oldu. Onu yüzde 31’le Dell Technologies, yüzde 30,3’le Lenovo Group Ltd ve Asustek Computer Inc, yüzde 24,2’ytle HP Inc. İzledi.

Apple hisseleri satışların düştüğünü gösteren verilerin ardından günü negatif bölgede tamamladı. Pazartesi günü 160,08 – 162,03 arasında hareket eden hisseler, kapanışı yüzde 1,60 değer kaybıyla 162,03 dolarda yaptı.

Asustek’in Tayvan piyasasında işlem gören hisseleri yüzde 0,37, Dell’in ABD piyasasında işlem gören hisseleri yüzde 2,98 artıda kapandı. Lenovo’da kapanışta yüzde 2,12 oranında değer kaybederken, HP’de yüzde 0,13’lük sınırlı bir artış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın