Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Hisseleri Rallisini Üçüncü Haftaya Taşıdı

Teknoloji hisselerinin ağırlıkta olduğu Nasdaq endeksi bu hafta yüzde 2’den fazla yükseldi. Detaylar geliyor…
Teknoloji Hisseleri Rallisini Üçüncü Haftaya Taşıdı
HABER GİRİŞ

Teknoloji yatırımcıları Şükran Günü yaklaşırken, hisse senedi rallisi ile kazançlarını artırıyor. Nasdaq endeksi bu hafta yüzde 2,4 artış göstererek üç haftalık kazancını yüzde 12′ye çıkardı. Bu, erken dönemdeki Kovid-19 evde kalma gerekliliklerinin e-ticaret ve bulut yazılım stoklarında artışa yol açtığı Nisan 2020′den bu yana bu kadar zaman içindeki en güçlü ralliyi temsil ediyor.

Intel bu hafta büyük sermayeli teknoloji hisseleri arasında yüzde 13 artışla en büyük kazanan oldu. Çip üreticisinin hisseleri, şirketin beklenenden daha iyi kar ve satış bildirdiği 26 Ekim’den bu yana, PC’lere olan güçlü talebin de etkisiyle yüzde 35 arttı.

Nasdaq haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Mizuho Securities’teki analistler, şirketin veri merkezi işine yeniden vurgu yapılmasını ve kazançları paylaşıp marjları artırabilecek teşvik edici müşteri hattını gerekçe göstererek bu hafta Intel’in satın alma notunu yükseltti.

Nvidia önümüzdeki hafta teknoloji yatırımcılarının öncelikli odak noktası olacak. Şirketin bu hafta sonuçlarını bildirmesi bekleniyor. Hisse senedi son üç haftada yüzde 22 artış göstererek yıl içindeki kazancını yüzde 237′ye çıkararak S&P 500′ün diğer tüm üyelerini geride bıraktı.

Teknoloji sektörü, faiz oranları söz konusu olduğunda en hassas sektörlerden biri olma eğiliminde çünkü düşük borçlanma maliyetleri riski teşvik ederken, yüksek faiz oranları yatırımcıları daha güvenli görülen varlıklara itiyor.

GCM Yatırım Banner

Intel’in ardından Tesla hisseleri yüzde 9,2 artışla bu hafta en çok kazanan ikinci şirket oldu. Piyasanın geneli bu hafta ılımlı ABD enflasyon verisinden destek aldı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ekim ayında bir ay öncesine göre yatay seyrederken, ekonomistler yüzde 0,1 artış bekliyordu. Yıllık bazdaki artış ise yüzde 3,2 olarak gerçekleşti. Rakamlar FED’in faiz artırım kampanyasının sona erdiği yönündeki iyimserliği artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.