Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Firmaları Elon Musk’tan Kaçanları Avlıyor

Binlerce kişilik işten çıkarma yapan ve uzaktan çalışma sistemine son veren Elon Musk’ın sıkı yönetimi, diğer firmalar için fırsat yarattı.
Teknoloji Firmaları Elon Musk’tan Kaçanları Avlıyor
HABER GİRİŞ

Küresel iş gücünü yarı yarıya azaltan Twitter, diğer teknoloji firmaları için fırsat yarattı. Elon Musk şirket koltuğuna oturmasıyla başlayan işten çıkarma dalgası kapsamında, yaklaşık 3 bin 700 kişi Twitter’dan ayrıldı. Son üst düzey ayrılık, dün haberi doğrulayan Fransa’nın Twitter Ülke Direktörü’nden geldi.

Ancak Musk’ın sosyal medya platformunu çalkantılı bir şekilde devralmasının ve binlerce kişilik işten çıkarma yapması, bazılarının lehine oldu. Durumu fırsat bilen teknoloji şirketleri, Elon Musk’ın sert yönetim şeklinden memnun olmayan ya da şirketten ayrılan Twitter çalışanlarını işe almak için kolları sıvadı.

ABD yazılım şirketi Hubspot’un insan kaynakları sorumlusu olan Katie Burke, Musk’ı, şirketin dahili Slack kanallarında kendisini eleştiren bir grup çalışanı kovduğuna dair haberler üzerine eleştirdi.

Reuters raporları doğrulayamasa da Burke’nin bir Linkedin gönderisindeki şu ifadelere yer verdi:

“Bir lider olarak eleştirilmek işinizin bir parçası. Büyük liderler, tartışmanın ve anlaşmazlıkların sizi daha iyi hale getirdiğini ve sürecin bir parçası olduğunu kabul eder. İnsanlarla (elbette kibar ve açık bir şekilde) aynı fikirde olmadığınız bir yer istiyorsanız, HubSpot işe alım yapıyor.”

GCM Yatırım Banner

Pazartesi günü geç saatlerde Burke’nin gönderisi Linkedin’de 35 binden fazla olumlu tepki aldı. Diğer şirketlerin de Hubspot’a benzer bir yaklaşım benimsedikleri görülüyor. İşe alma yazılımı girişimi CoderPad’in CEO’su Amanda Richardson, Twitter’dan ayrılanlara yönelik açık bir mektup yayımladı.

Musk’ın uzaktan çalışma konusundaki ilk yasağına atıfta bulunan Richardson, Musk’ın devralmasını son derece sinir bozucu, iç karartıcı ve demotive edici bir gösteri olarak nitelendirdi.

“CoderPad’de becerilerinizin her şeyi söylediğine inanıyoruz. Oturduğunuz yerin değil. İşte uyuduğunuzda değil. Haftada 7 gün, günde 18 saat çalışarak değil.” dedi.

ABD bulut ve yazılım şirketi Calix’in CEO’su Michael Weening de Twitter’daki son olayları rahatsız edici olarak nitelendirdi. Linkedin üzerinden yayımladığı bir gönderide yeni işe alınanlara ekip üyelerinde başlayan bir kurum kültürünün tadını çıkaracaklarının sözünü verdi.

Weening Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bizim açımızdan bu büyük bir fırsat, çünkü daha önce bizimle konuşmayan insanlar hayal kırıklığına uğradı ve şu an iş arıyorlar” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.