Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Devleri 3 Günde 1 Trilyon Dolardan Fazla Kaybetti

FED’in şahin duruşu sonrası teknoloji devleri tarihi kayıplar ile karşı karşıya kalıyor. Detaylar haberde...
Teknoloji Devleri 3 Günde 1 Trilyon Dolardan Fazla Kaybetti
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalardaki düşüş derinleştikçe, dünyanın en önde gelen teknoloji şirketlerinin kayıpları artıyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, son üç işlem gününde 1 trilyon doların üzerinde değer kaybı yaşadı.

Federal Rezerv geçen hafta gösterge faiz oranını 50 baz puan yükselttiğinden yükselttiğinden bu yana, hisse senetlerinde sert düşüşler kaydedildi. Ancak teknoloji şirketlerinde diğer sektörlere göre daha fazla düşüş görüldü.

Yatırımcılar, pandemi de dahil olmak üzere son yıllarda güçlü bir boğa piyasası yaşayan varlıklara daha az ilgi duyuyor.

Teknoloji Devlerinde Sert Düşüş

Nasdaq 100 endeksi
Kaynak: Investing

Dünyanın en değerli halka açık şirketi olan Apple, FED Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonun çok yüksek olduğunu ve faizlerin yarısından fazlasını artırmaya yönelik bir planın olmadığını açıkladığı Çarşamba günü kapanışından bu yana 220 milyar dolar değer kaybetti.

Powell’ın yorumları sonrasında piyasalarda yükseliş görülmüştü. Sonraki günlerde ise iyimserlik azaldı. Hisselerde Perşembe gününden bu yana düşüş derinleşti. S&P 500, Çarşamba gününden bu yana yüzde 7 düşerek haftanın ilk gününde 4.000 seviyesinin altına düşerken, Invesco Nasdaq 100 ETF aynı dönemde yaklaşık yüzde 10 düştü.

GCM Yatırım Banner

Teknoloji devlerinden Microsoft son 3 işlem gününde 189 milyar dolar değer kaybetti. Tesla’daki düşüş 199 milyar dolar olurken, Amazon’un kayıpları 173 milyar dolara ulaştı.

Google’ın çatı şirketi Alphabet ise geçen haftaya göre piyasa değerinde 123 milyar dolar kayıp gördü. Meta ve Nvidia’daki kayıplar ise sırasıyla 70 milyar dolar ve 85 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın