Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Devinin Gelirleri Temmuz-Eylül Döneminde Artış Kaydetti

ABD'li dev teknoloji şirketi Microsoft'un bilançosu açıklanırken şirketin gelirleri Temmuz-Eylül döneminde artış kaydetti. Detaylar haberin devamında;
Teknoloji Devinin Gelirleri Temmuz-Eylül Döneminde Artış Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketi Microsoft’un bilançosu açıklanırken şirketin gelirleri Temmuz-Eylül döneminde artış gösterdi. Yazılım üreticisinin, ilk çeyrek mali sonuçlarını ve Wall Street tahminlerini aşan üç aylık gelir tahminini açıklamasının ardından Salı günü uzatılan işlemlerde hisseler yüzde 6’ya kadar yükseldi.

Firma ayrıca, işletme giderlerindeki büyümenin yavaşlaması nedeniyle karında artış olduğunu bildirdi.

Gelirler ve Net Karda Yükseliş Gerçekleşti

Takviminde 30 Eylül 2023’te sona eren üç aylık dönemi 2024 mali yılının ilk çeyreği olarak kabul eden Microsoft’un geliri bu dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 arttı ve 56,52 milyar dolara (beklenti 54,50 milyar dolardı) çıktı. Şirket, 2022 yılının aynı döneminde 50,1 milyar dolarlık gelir duyurmuştu.

Microsoft’un net karı, yönetimin harcamaları kısmasının da etkisiyle aynı dönemde yüzde 27 artış göstererek 22,3 milyar dolara çıktı. Net kar geçen yılın aynı döneminde 17,6 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Yazılım devinin Windows, Xbox, Bing ve Surface’i içeren daha kişisel bilgi işlem segmenti 13,67 milyar dolar gelir elde etti. Araştırma ve geliştirme ile satış ve pazarlama maliyetlerindeki büyüme yavaşlamaya devam etti ve faaliyet giderleri yüzde 1,3 ile 2016’dan bu yana en yavaş artışı gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin geçen yılın Temmuz-Eylül döneminde 2,35 dolar olarak hesaplanan hisse başına net karı ise bu yıl 2,99 dolar (beklenti 2,65 dolardı) olarak kayıtlara geçti.

Microsoft CEO’su Satya Nadella konuyla ilgili değerlendirmesinde “Copilot” ile yapay zeka çağını dünyanın her yerinde insanlar ve işletmeler için gerçeğe dönüştürdüklerine dikkat çekti.

Açıklamasının devamında, “Müşterilerimiz için üretkenlik artışı sağlamak amacıyla yapay zekayı teknolojinin her katmanına, her rol ve iş sürecine hızla aşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Microsoft Mali İşler Direktörü (CFO) Amy Hood ise şirketin bulut biriminin gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 24 artış göstererek 31,8 milyar dolara ulaştığının ve mali yıla güçlü bir başlangıç yapılmasını sağladığının altını çizdi.

Hood, 2024 mali yılının ikinci yarısında sabit para birimindeki Azure büyümesinin, mali yılın ikinci çeyreğine kıyasla istikrarlı kalmasını beklediğini ve bu büyümenin yüzde 26 ila 27 aralığında olacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.