Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Devinin Değeri O Seviyeyi Aştı: Hisseler Zirveye Yürüyor!

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketi Apple, piyasa değeri ile önemli bir eşiğin üzerine çıktı. Şirketin hisseleri artışını sürdürüyor.
Teknoloji Devinin Değeri O Seviyeyi Aştı: Hisseler Zirveye Yürüyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketi Apple, piyasa değeri ile yeni bir zirveyi işaretleri. ABD’li şirketin piyasa değeri psikolojik bir seviye olarak 3 trilyon doları aştı. Şirketin değerindkei artış hisselerdeki yükseliş ile beraber gerçekleşti.

Apple hisseleri Salı günü yüzde 2’ye yakın yükseldi ve 193,4 dolara ulaştı. Teknoloji devinin piyasa değeri ilk kez bu kez seviyeyi aşmıyor. Apple’ın değeri Haziran’da 3 trilyon doları aştı. Temmuz ayında ise hisselerin değeri 198 dolar ile tüm zamanların ne yüksek seviyesini görmüştü.

AAPL hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Apple halihazırda bu veriler ile halka açık en değerli ABD şirketi olmaya devam ediyor. Bu dönüm noktası Apple’ın dayanıklılığının bir işareti; şirket geri alımlar yoluyla toplam hisse sayısını azaltsa bile iPhone üreticisinin hisse senedi fiyatı bu yıl şu ana kadar yüzde 48′in üzerinde arttı.

Apple, yavaşlayan büyüme ve Çin gibi pazarlardaki sorunlarla mücadele ederken bile yatırımcılar tarafından dünya çapında popüler ürünlere ve güçlü hissedar getiri aracı olarak görülüyor.

Ekim ayında başlayan 2023 mali yılında Apple, önceki yıla göre yaklaşık yüzde 3 düşüşle 383,29 milyar dolar toplam gelir bildirdi. Şirket geçen ay iPhone 15 satışlarının gerçekleştiği ilk tam çeyrek olan çok önemli Aralık çeyreğinde yıllık gelir artışı beklemediğini bildirmişti.

GCM Yatırım Banner

Apple, 2014 yılında Apple Watch’un piyasaya sürülmesinden bu yana ilk büyük bilgi işlem platformu olan Vision Pro sanal gerçeklik başlığını gelecek yıl piyasaya sürmeyi planlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın