Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Devi Huawei için İşler Yolunda mı? Bilanço Açıklandı

Çinli teknoloji şirketi Huawei, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal raporunu açıklarken gelirlerde yükseliş görüldü. Detaylar haberin devamında;
Teknoloji Devi Huawei için İşler Yolunda mı? Bilanço Açıklandı
HABER GİRİŞ

Çinli teknoloji devi Huawei, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Şirketin geliri yılın ilk 9 ayı itibarıyla yüzde 2,4 oranında artış gösterdi.

Yılın ilk üç çeyreğine ilişkin gelirin böylelikle 456,6 milyar yuana (yaklaşık 62,3 milyar dolar) yükseldiği belirtildi.

Gelirler, 2020 Yılından Sonra En Yüksek Seviyede

Yıllık gelir, bu sonuçlarla 2020 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Üçüncü çeyrek geliri ise bir önceki yılın aynı dönemindeki 144,2 milyar yuan gelire kıyasla yüzde 1 artışla 145,7 milyar yuan oldu.

Huawei, ayrıca yılın ilk üç çeyreğinde net kar marjının yüzde 16 olduğunu bildirdi. Bunun, gelirin yüzde 3,1 artarak 310,9 milyar yuana yükseldiği yılın ilk yarısında bildirilen yüzde 15’lik kar marjından daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

“AR-GE Yatırımları Artmaya Devam Edecek”

Huawei Dönüşümlü Başkanı Ken Hu, konuyla ilgili değerlendirmesinde şirketin beklentiler doğrultusunda performans ortaya koyduğunu belirterek AR-GE yatırımlarını artırmaya devam edeceklerini ifade etti.

Çinli telekomünikasyon üreticisine yönelik ABD yaptırımları 2019 yılında başlamıştı. Huawei’nin ileri teknolojiye erişim yeteneği üzerindeki kısıtlamalara rağmen incelemeler, şirketin yeni Mate 60 Pro akıllı telefonunun, gelişmiş yarı iletken çip sayesinde 5G ile ilişkili indirme hızları sunduğunu ortaya koydu.

Huawei, telefonu Ağustos ayı sonlarında Çin’de sessizce piyasaya sürdü ve Counterpoint Research’e göre satışların ilk altı haftasında 1,6 milyondan fazla Mate 60 serisi cihaz satıldı.

Huawei, hibrit ve pille çalışan arabaları içeren Çin’in hızla büyüyen yeni enerjili araç pazarında da varlığını sürdürüyor. Şirket, sürücü destek teknolojisi gibi işletim sistemini ve bileşenlerini otomobil üreticilerine satmaya devam ediyor.

Şirket, Aralık 2021’de üretici Seres ile iş birliği yaparak kendi otomobil markası Aito’yu piyasaya sürmüştü. Huawei’nin otomobille ilgili ve tüketici işlerini yöneten Richard Yu’nun sosyal medya paylaşımına göre Aito’nun en yeni M7’sinin siparişleri, piyasaya sürülmesinden sadece bir ay sonra, 16 Ekim itibarıyla 60 bin sınırını aştı.

Bu hafta yapılan açıklamada, yakında çıkacak M9 SUV için ön siparişlerin 15 bini aştığı bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.