Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Devi Borsada Kayıplarını 8 Haftanın Dibine Taşıdı!

Dünyanın önde gelen teknoloji devi Apple, analistlerden gelen kötümser tahminler nedeniyle borsada yatırımcısını üzüyor. Detaylar geliyor…
Teknoloji Devi Borsada Kayıplarını 8 Haftanın Dibine Taşıdı!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, son günlerde borsada zor günler geçiriyor. Şirket yeni yılın ilk haftasında borsada artan kayıplara tanık oluyor. 2023 yılını 192 dolar seviyesinde konuşan AAPL hissesi, haftalık bazda yüzde 5’in üzerinde kayıp yaşadı.

Hisse senedinin değeri bu düşüş ile 181 dolara kadar geriledi ve 8 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Düşüş ilk olarak bu haftanın başında yatırım bankası Barclays’ın not indirimi sonrası kendisini gösterdi.

Buna ek olarak Piper Sandler, iPhone talebine ilişkin endişeleri neden göstererek, teknoloji devinin notunu düşüren ikinci şirket oldu. Apple’ın piyasa değerinde bu düşüş sonrası 17 milyar dolarlık bir gerileme kaydedildi. Piper Sandler, Apple hisselerinin notunu “nötr”e düşürdü ve fiyat hedefini 205 dolara çekti.

AAPL hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Apple, 2,8 trilyon doları aşan sermaye büyüklüğüyle hâlâ dünya çapında piyasa değeri açısından en değerli şirket olmaya devam ediyor. Son zamanlardaki düşüşleri, onu Aralık ortasındaki tüm zamanların en yüksek kapanış fiyatının yalnızca yüzde 8 altına düşürdü.

Piper Sandler’ın baş analisti Harsh Kumar değerlendirmesinde, “Cihaz stoklarının 2024 yılının ilk yarısına girmesinden endişe duyuyoruz ve aynı zamanda birim satışlarda büyüme oranlarının zirveye ulaştığını düşünüyoruz. Çin’deki kötüleşen makro ortam da cep telefonu işlerini olumsuz etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Apple geçen yılın başından bu yana talepte azalmaya maruz kalıyor ve son çeyrek satışlarının Wall Street tahminlerinin altında olacağını bekliyor. Şirket, Çin’deki tüketici harcamalarının gerilemesi ve yerel rakibi Huawei’nin pazar payını artırması nedeniyle azalan talebin önüne geçmeye çalışıyor.

Kumar ayrıca Apple’ın yeni Apple Watch’ları ve güçlü ABD doları ile ilgili devam eden bir patent anlaşmazlığı nedeniyle olumsuz rüzgarlarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Analistlerin Apple hisselerinde ortalama 200 dolarlık bir hedef fiyatı bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.