Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Devi 74 Yıl Sonra Borsadan Çıkarıldı!

Japonya merkezli teknoloji şirketi Toshiba, 15 milyar dolar bedelle satın alınmasının ardından Tokyo borsasından çıkarıldı.
Teknoloji Devi 74 Yıl Sonra Borsadan Çıkarıldı!
HABER GİRİŞ

Japonya merkezli teknoloji şirketi Toshiba, bu yılın Mart ayında Japan Industrial Partners’ın liderliğindeki konsorsiyum tarafından 14 milyar dolar bedelle satın alınmıştı. Şirket bu satın almayı kabul etti ve bugün itibarıyla Tokyo borsasından çıkarıldı.

Teknoloji dev 74 yıldır Tokyo borsasında işlem görüyordu. 14 milyar dolarlık satın alma, pil, çip, nükleer ve savunma ekipmanı üreticisini felç eden denizaşırı aktivist yatırımcılarla uzun süren mücadelelerin ardından Toshiba’yı yerli ellere bıraktı.

Şirket yaptığı açıklamada Toshiba’nın yeni bir hissedarla yeni bir geleceğe doğru büyük bir adım atacağını belirterek, paydaşlarının sürekli anlayışını ve desteğini takdir edeceğini belirtti.

Toshiba’nın yeni sahipleri altında nihai olarak nasıl bir şekil alacağı belli olmasa da, satın almanın ardından görevine devam edecek olan İcra Kurulu Başkanı Taro Shimada’nın yüksek marjlı dijital hizmetlere odaklanması bekleniyor.

Macquarie Capital Securities’in Japonya araştırma başkanı Damian Thong, “Toshiba’nın yaşadığı zorluklar, sonuçta kötü stratejik kararlar ve kötü şansın birleşiminden kaynaklandı” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Japonya hükümeti durumu yakından takip edecek. Şirketin yaklaşık 106.000 çalışanı var ve bazı operasyonları ulusal güvenlik açısından kritik öneme sahip.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.