Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tekirdağ’da Deniz Suyu Çekilmesi Depremle mi İlgili? İşte Nedeni

Tekirdağ kıyılarında deniz suyunun bazı bölgelerde dikkat çekici bir şekilde çekilmesi vatandaşlar arasında paniğe neden olurken, konuyla ilgili bilimsel açıklama geldi.
Tekirdağ’da Deniz Suyu Çekilmesi Depremle mi İlgili? İşte Nedeni
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tekirdağ kıyılarının bazı bölgelerinde deniz suyunun 10 ila 20 metre arasında çekilme göstermesi, bazı vatandaşların durumu deprem aktivitelerine bağlamasına neden oldu. Vatandaşların paniğe kapılmaması adına konuya dair bilimsel açıklama yapıldı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Özşahin, bölge kıyılarındaki deniz suyu çekilmesinin nedenini açıkladı.

Emre Özşahin: Meteorolojik Durumdan Kaynaklanıyor

Kıyılarda deniz suyunun yer yer 20 metreye kadar çekilme göstermesinin nedeni meteorolojik durumlara bağlandı.

Özşahin, vatandaşlar arasında korku yaratan deniz suyu çekilmesinin deprem aktivitesiyle herhangi bir ilgisi olmadığını söylerken, mevcut hareketlerin meteorolojik bir durum olduğunun altını çizdi.

Kıyılarda deniz suyunun 10 ila 20 metre arasında çekilmesinin arkasında yatan nedenin rüzgarın esiş yönü olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

“Olağanüstü Bir Durumla Karşı Karşıya Değiliz”

Özşahin, bugün gazetecilere konuyla ilgili yaptığı açıklamada vatandaşlara seslenerek olağanüstü bir durum oluşmadığını ve çekilmelerin tamamen meteorolojik bir durumdan kaynaklandığını ifade etti.

Bölge insanlarının denizin çekilmesinden tedirginlik yaşamasına gerek olmadığını söyleyen Özşahin, çekilmenin bölgedeki deprem aktivitesiyle ilgisi olmadığını ve tamamen dönemsel olarak belirli mevsimlerde rüzgarın hep aynı yönde esmesi nedeniyle ortaya çıkan bir durum olduğunu kaydetti.

Bu nedenle vatandaşların herhangi bir korku duymasına gerek olmadığının altını çizdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

“Her Yıl Görülüyor”

Özşahin sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle alçak kıyı bölgelerinde çekilmeler belirgin bir biçimde gözükmektedir. Şehirde Kral Yolu olarak isimlendirilen Marmaraereğlisi ilçesinin alçak olduğu bölgelerde bu çekilme, genliğinin fazla olması nedeniyle geniş alanda görülmektedir.”

Özşahin açıklamasının son bölümünde, Marmara Denizi’nde bu tablonun her yıl görüldüğünü hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın