Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tekfen Holding Zararının Karşılanması için Dava Açıyor

Tekfen Holding, hak ve alacaklarının sağlanması ve zararın karşılanması için Tekfen İnşaat adına OOO Kharampurneftegaz'a dava açılmasına karar verdi.
Tekfen Holding Zararının Karşılanması için Dava Açıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tekfen Holding A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) Tekfen İnşaat’ın Rusya projesi hakkında açıklama yaptı. Şirket, bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.’nin yüzde 100 kendisine ait olan OOO Rusfen ile birlikte Kharampurneftegaz LLC Firması ile 90 km. uzunluğunda gaz boru hattı inşaat ve montaj işleri için sözleşme imzaladığını belirtmişti.

Yine daha önce yapılan açıklamada 1 Şubat 2020 tarihinde başlayan ve 16 ay içinde tamamlanması öngörülen sözleşmenin Rusya Federasyonu’nda Kharampur Gaz Sahası ile Gazprom Ana Boru hattı arasındaki Gaz Nakil Boru Hattının ilk 90 km.lik kısmının yapımı ile ilgili olduğu ve projenin sözleşme bedelinin, 311 milyon dolar olduğu kaydedilmişti.

Bunun ardından 30 Eylül 2023 tarihli mali tabloda yer alan dipnotta yer aldığı üzere, projenin yapımı sürecinde yaşanan muhtelif olumsuzluklar nedeniyle finansal tablolara yansıtılan finansal sonuçların değişen maliyetlere bağlı olarak, rapor tarihi itibarıyla proje sonunda beklenen zararın tamamının konsolide finansal tablolara dahil edildiği ve işveren idare ile kalan zararların tazminine yönelik görüşmelerin devam ettiği aktarıldı.

Bugün yapılan açıklamada ise işveren iade ile şirketin tazmini için görüşmelerde mutabakat sağlanamayacağının anlaşıldığı, proje ile tüm hak, alacak ve varlıkların tazmini amacıyla OOO Kharampurneftegaz’a karşı Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. ile OOO Rusfen Konsorsiyumu adına yaklaşık 9.954.112.493,80 Ruble (111,5 milyon dolar) değerindeki hak talepleri için yargı yoluna başvurulmasına karar verildiği duyuruldu. Söz konusu başvurunun, mahkemede ön inceleme aşamasında olduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın