Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tehlikeli Uçak Gemisine Türkiye’den İzin Yok!

Kurum, Nae Sao Paulo isimli askeri uçak gemisiyle ilgili sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. İzin neden verilmedi? İşte detaylar,
Tehlikeli Uçak Gemisine Türkiye’den İzin Yok!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabı üzerinden Nae Sao Paulo isimli askeri uçak gemisi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Nae Sao Paulo gemisinin, Türkiye’ye Sök Denizcilik ve Tic. Ltd. Şti. tarafından sökülmek üzere ithal edilmesi amacıyla sunulan notifikasyon başvurusuna 30.05.2022’de şartlı onay verdiklerini hatırlattı.

Şartlı onay, geminin Türkiye kara sularına girmeden denetim yapılmasını ve Bakanlığın uzmanları gözetiminde söküm yapılması koşullarını kapsıyordu.

“İzin Verilmeyecektir”

Basın açıklamasında, “NAE Sao Paulo” isimli gemi için “Şartlı notifikasyon onayının iptal edilmesine karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda, geminin Türk kara sularına girmesine izin verilmeyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Gerekçelerden ilki, uluslararası bağımsız denetim kuruluşları ve Bakanlığın denetim ekipleri gözetiminde, notifikasyon şartında yer almasına rağmen ikinci bir denetim sürecinin işletilmemesi olarak açıklandı.

Ayrıca, tekrar istenen asbest ve diğer tehlikeli maddelerin bulunduğu yerlerin gemi planı üzerinde gösterilerek ve numune alınan noktaların fotoğraflanarak hazırlanması gereken “Tehlikeli Madde Envanter Raporunun” Bakanlığa sunulmaması da neden olarak gösterildi.

GCM Yatırım Banner

Kurum, Basel Sözleşmesi çerçevesinde yükümlülüklerini ve uluslararası hukuktan doğan haklarını ifade ettiklerini aktardı. Ayrıca tehlikeli herhangi bir olumsuzluk olması halinde, gemiyi hiçbir tereddüte yol açmadan kabul etmeyeceklerini ve Türkiye kara sularına girmeden geri göndereceklerini kapsayan ifadelerini hatırlattı.

Bakan, gemiyle ilgili Brezilya Federal Bölge Mahkemesinin ihtiyati tedbir kararı almasıyla, verilen şartlı onayın yerine getirilmesini kapsayan 09.08.2022 tarihli yazıya değindi. Bu yazı, Brezilya Yetkili Otoritesi IBAMA’ya ve Sök Denizcilik ve Tic. Ltd. Şti. firmasına sunuldu. İçerik olarak ise mahkeme kararlarının ve geminin Türkiye’ye gelmeden önce yeniden hazırlanmış Tehlikeli Madde Envanter Raporunun Türkiye’ye verilmesini kapsıyor.

Kurum, açıklamasında son olarak bugüne kadar Türkiye’ye söküm işlemleri için gelen her gemide mevzuata uygun olarak gerekeni yaptıklarını aktardı. Sadece NAE Sao Paulo gemisinde değil, tüm gemilerde süreçleri takip ettiklerini, çevreye ve insanlara zarar verecek adımlara izin vermediklerini, vermeyeceklerini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın