Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tedbirler ve Yeni Kararlar ile Şekillenen Borsada Olumlu Seyir!

Borsa İstanbul için alınan kararlar ve önlemler yeterli görülmese de endekslerdeki pozitif hareketlilik devam ediyor. Uzmanlar ne diyor? İşte detaylar;
Tedbirler ve Yeni Kararlar ile Şekillenen Borsada Olumlu Seyir!
HABER GİRİŞ

Deprem felaketinin ardından Borsa İstanbul’da alınan kararlar ve tedbirler neticesinde yukarı yönlü hareketlilik devam ediyor. Satıcılı hava devam etmesine rağmen borsaya yönelik Bireysel Emeklilik Fonu’ndaki (BES) katkı payının yükseltilmesi, şirketlere geri alım yapılması için sağlanan avantajlar ve borsanın işleyişine yönelik kararlar endekslere pozitif etki etti.

Borsada isabetli tahminleri ve analizleriyle yatırımcılar tarafından yakından takip edilen Tuncay Turşucu, robot işlemlere yönelik getirilen kısıtlamalara dikkat çekti. Bu işlemlerdeki ücretlerin artırılmasının borsaya çok da etki etmediğini söyledi ve işlem hacminin 100 milyar TL’ye kadar yükseldiğini aktardı. Turşucu, robot işlemlere yönelik ücretlerin artırılması gerektiğinin altını çizdi.

2022’de yüzde 200’e varan artışlar esnasında da robot işlemlerin var olduğunu anımsattı ve bu durumun sadece endekslerde düşüş olduğunda konuşulduğunu paylaştı.

Türkiye borsasını Amerika Birleşik Devletleri (ABD) borsası ile karşılaştıran Turşucu, Türkiye borsasının dünyanın en çok işlem yapılan borsalarından biri olduğunu kaydetti. Büyük çoğunluğun yatırım yapmak yerine al-sat ile meşgul olduğunu, sınırlandırılmış robotların ve algoritmaların olması gerektiğini aktardı. Bunların sadece düşüşlerde değil yükselişlerde de etkisinin olduğunu bildirdi.

Şirketlerin Hisse Geri Alımları Ne Anlama Geliyor?

Şu ana kadar yaklaşık 40 şirketin geri alım açıkladığını ve sayının artmaya devam ettiğini belirten Turşucu, geri alımın ilan edilmiş olmasının o şirkete ait hisselerin artacağı anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Geri alımların bir hisseyi yükseltmek için yapılmadığını, düşüşün ciddi boyutlarda ya da daha sert olmasını engellemek için yapıldığını dile getirdi.

Şirketlerin bu yöndeki kararlarının sadece yatırımcılar açısından olumlu karşılanması sonucuyla alıcılı eğilimlerle hissede yükselişin görülebileceğini kaydetti.

BES Fonları Borsayı Nasıl Etkileyecek?

Turşucu, BES fonlarına getirilen düzenlemenin Borsa İstanbul için olumlu şekilde yorumlanabileceğini belirtti.

Alımların olmadığı süreçlerde bu fonların endeksleri destekleyeceğini aktardı. Ancak yine de bu fonların endeksleri uçuracak kadar pozitif etki yapamayacağını söyledi.

Afet öncesi 2023’ün ilk aylarına işaret eden uzman, Ocak ayında endekslerin artık yükselişini bitirdiğine, 2023’ün artık zor bil yıl olacağına ve şirketlerin artık eskisi gibi çok hızlı hareket etmeyeceğine yönelik beklentilerin hakim olduğunu hatırlattı.

“Risklerinizi Azaltın”

Uzman, 1 yıldan daha kısa süre içinde borsaya katılan henüz tecrübesi az olan yatırımcılara seslenerek risklerini azaltmalarını belirtti. Özellikle çevreden duyumlarla hareket etmemeleri ve kredili işlem yapmamaları gerektiğini aktardı.

Şu anki piyasanın kredi kullanmaya uygun bir piyasa olmadığının altını çizen Turşucu, şu anda 40 milyar TL’lik bir kredi hacmi olduğunu, bunun daha da artmasının borsa için büyük bir felaket olabileceğini vurguladı. Bu yüksek kredi hacminin ileriki süreçte 40 milyar TL’lik bir satışın borsaya gelmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Borsada yatırımcıların kendi imkanları çerçevesinde riskler alması gerektiğini bildirdi ve “Borsa öldürmez, aldığınız riskler öldürür.” ifadelerini kullandı.

Tedbirler ve Yeni Kararlar ile Şekillenen Borsada Olumlu Seyir!Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul’da Çarşamba gününden itibaren BIST 100 endeksinde düşüş görülmedi. Cuma günü kapanışını 5026 puandan yapan endeks bugün güne 5051 puandan başladı. Gün içinde 5173 puana kadar çıkan endeks bu noktada tutunamadı ve kapanışını 5148 puandan yaptı.

Günlük bazda yüzde 2,4 değer kazanan endeks önceki kapanışa göre 122 puan arttı. Toplam işlem hacmi ise 73,5 milyar TL seviyesinde oldu.

Analistler teknik açıdan 5150 seviyesinin direnç, 5000 ve 4900 puanın destek konumunda olduğunu belirtiyor.

Tedbirler ve Yeni Kararlar ile Şekillenen Borsada Olumlu Seyir!Kaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 9,2 ile taş, toprak olurken en çok kaybettiren yüzde 1,8 ile iletişim oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,2, holding endeksi ise yüzde 3,4 değer kazandı.

Analistler, pay piyasalarında dalgalı bir seyrin hakim olduğunu kaydediyor. Yarın yurt içinde finansal hizmetler endeksi, yurt dışında ise Almanya’da ZEW endeksleri, 2.el konut satışları ve Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.