Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TEB: Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği Eczacıları Hiçe Saydı!

TEB, ekonomik kriz nedeniyle büyük sorunlar yaşadıklarını ve bu sorunlara bir an önce çözüm bulunmasını istediklerini duyurdu. Detaylar haberde...
TEB: Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği Eczacıları Hiçe Saydı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve 54 Bölge Eczacı Odası, ekonomik sorunlar nedeniyle ilaç temininde sorun yaşadıklarını, giderlerini karşılayamadıklarını açıkladı.

İlaç Fiyatları Artıyor Borçlar Ödenemiyor

TEB Başkanı Arman Üney basın açıklaması yaptı. Eczacılara hak edilen değerin verilmediğini belirterek temel işletme giderlerini dahi karşılayamadıklarını vurguladı. Ecza depolarına olan borçlarını kredi borçlarıyla kapatmaya çalıştıklarını söyledi.

Hastaların ilaca erişim hakkının önündeki engellerin bir an önce kaldırılması için kalıcı önlemlerin alınması gerektiği belirtildi. Eczanelerde ilaç yokluğunun yaşandığı ifade edildi. Hastalara fiyat farkı çıkmayan ilacın kalmadığını ve cebi yakan yüksek fiyatlara çözüm bulunması gerektiği aktarıldı.

“Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği Kamu Eczacılarını Hiçe Saydı”

TEB’in açıklamasında Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’nin stratejik personel olarak hizmet veren kamu eczacılarını hiçe saydığını ve çalışma barışını bozduğunu belirtti. Eczacıların emeklerinin hiçe sayıldığı aktarıldı.

Uluslararası standartlarda kaliteli bir eczacılık eğitimi için yeni eczacılık fakültelerinin açılmasını istedikleri ifade edildi. Sağlık hizmetinin kalitesini ve etkinliğini arttıracak projeleri sağlık otoritelerine sunduklarını fakat görmezden gelindiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada Türkiye genelinde 16 Ekim’de Ankara’da miting düzenleneceği duyuruldu.

TEB’in eleştirdiği Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yönetmelikte personele yapılacak ek ödemenin hesaplanması, şartları ve kimlerin yararlandığı açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın