Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TEB: Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği Eczacıları Hiçe Saydı!

TEB, ekonomik kriz nedeniyle büyük sorunlar yaşadıklarını ve bu sorunlara bir an önce çözüm bulunmasını istediklerini duyurdu. Detaylar haberde...
TEB: Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği Eczacıları Hiçe Saydı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve 54 Bölge Eczacı Odası, ekonomik sorunlar nedeniyle ilaç temininde sorun yaşadıklarını, giderlerini karşılayamadıklarını açıkladı.

İlaç Fiyatları Artıyor Borçlar Ödenemiyor

TEB Başkanı Arman Üney basın açıklaması yaptı. Eczacılara hak edilen değerin verilmediğini belirterek temel işletme giderlerini dahi karşılayamadıklarını vurguladı. Ecza depolarına olan borçlarını kredi borçlarıyla kapatmaya çalıştıklarını söyledi.

Hastaların ilaca erişim hakkının önündeki engellerin bir an önce kaldırılması için kalıcı önlemlerin alınması gerektiği belirtildi. Eczanelerde ilaç yokluğunun yaşandığı ifade edildi. Hastalara fiyat farkı çıkmayan ilacın kalmadığını ve cebi yakan yüksek fiyatlara çözüm bulunması gerektiği aktarıldı.

“Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği Kamu Eczacılarını Hiçe Saydı”

TEB’in açıklamasında Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’nin stratejik personel olarak hizmet veren kamu eczacılarını hiçe saydığını ve çalışma barışını bozduğunu belirtti. Eczacıların emeklerinin hiçe sayıldığı aktarıldı.

Uluslararası standartlarda kaliteli bir eczacılık eğitimi için yeni eczacılık fakültelerinin açılmasını istedikleri ifade edildi. Sağlık hizmetinin kalitesini ve etkinliğini arttıracak projeleri sağlık otoritelerine sunduklarını fakat görmezden gelindiğini belirtti.

Açıklamada Türkiye genelinde 16 Ekim’de Ankara’da miting düzenleneceği duyuruldu.

TEB’in eleştirdiği Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yönetmelikte personele yapılacak ek ödemenin hesaplanması, şartları ve kimlerin yararlandığı açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu