Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TEB/Leblebici: Tekrar Yeni Pazarlar Peşinde Koşmak Lazım

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, 2025 yılında kazanmak isteyen şirketlerin şimdiden hazırlık yapması ve yeni pazarlar bulması gerektiğini söyledi.
TEB/Leblebici: Tekrar Yeni Pazarlar Peşinde Koşmak Lazım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, Ekonomim gazetesinin sorularını yanıtlayarak, enflasyon, faiz ve büyüme gibi konularda açıklama yaptı. 2025 yılında küresel ekonomide rekabetin kızışacağını, bu dönemde üretken büyüme stratejisini hazırlayan, yeni pazar anlaşmalarını yapan, satın alma ve yatırımlarına odaklanan şirketlerin kazanacağını söyledi.

2025’e hazırlık yapmak isteyen şirketlerin 2024’te stratejik adımlarını atmaları gerektiğini, yatırım ve satın almalarda önemli olanın reel faiz olduğunu söyledi. “Enflasyon göze alındığında piyasadaki reel faiz borçlanılabilecek düzeyde. 2024, küresel rekabetin kızışacağı 2025-2026’ya hazırlık yılı olarak görülmeli.” diyen Leblebici, 2024’ün yeniden büyüme ve verimlilik senesi olacağını ifade etti.

Şirketlerin büyüme planı varsa bu yıl harekete geçmeleri gerektiğini, çünkü bunları yapmazlarsa, 2025’te dünyada bunları yapmış olanlarla rekabet edemeyeceklerini söyledi. Buna hazırlık yapan şirketlerin ise şimdiden kazanmış olacağını sözlerine ekledi.

Şirketlerin artık sadece iç pazarda ve yurt dışında alıştıkları pazarlara satış yapması döneminin bittiğini, yeni pazarlar peşinde koşmaları gerektiğini belirtti.

Türk Şirketler Yurt Dışında Satın Almalar Yapacak

Türk şirketlerinin yurt dışında satın almalar yapacağını ifade eden Leblebici, yurt içinde de üreten büyüme olursa yurt dışından da birçok firmanın tekrar Türkiye’de büyüme iştahına girebileceğini söyledi. TEB olarak kendilerinin bu şirketleri destekleyeceğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“Önemli olan reel faiz” diyen Leblebici, “Kontrolsüz negatif reel faiz enflasyona sebep oluyor. Önemli olan dengeyi bulabilmek. 2024’te enflasyonu kontrol altında tutabilecek bir politika uygulanıyor olacak. Bu kontrollü geçiş enflasyonun 2025’te 20’li seviyelere ulaşmasına yardımcı olur, kredi faizleri de bu öngörülebilirlik ne kadar erken oluşursa o zaman aşağı gelir” şeklinde konuştu.

Ekonomik büyüme açısından yüzde 3’leri iyi bulduğunu, daha çok yurt dışı finansman geleceğini düşündüğünü, jeopolitik riskler nedeniyle sorun çıkması durumunda B planının yapılması gerektiğini vurguladı.

Hedef Yüzde 50’yi Aşan Büyüme

TEB olarak girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve ekosistemde özellikle kadın girişimcilerin desteklenmesi olmak üzere iki yönü ön plana çıkarmak istediklerini söyledi.

Kredilerde sektörün büyüme öngörülerinin yüzde 35-45 arasında olduğunu, TEB olarak kendilerinin hedeflerinin ise yüzde 50’ler olduğunu açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.