Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TDT Devlet Başkanları Zirvesi Başladı: Erdoğan’dan Birlik Çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi'nde önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasından satır başları şöyle...
TDT Devlet Başkanları Zirvesi Başladı: Erdoğan’dan Birlik Çağrısı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları 9’uncu Zirvesi, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru” temasıyla düzenlenen zirvede konuşma yaptı.

Zirvenin gündeminde ekonomi, ticaret ve ulaştırmanın yanında teşkilatın geleceğine dair konuların olması bekleniyor.

“Haklı mücadelesinde olduğu gibi barış arayışlarında da Azerbaycan’ın yanındayız.” diyen Erdoğan, birçok konuda da diğer ülkelerle işbirliği içinde olmanın önemine değindi.

“Ukrayna’da 9 aydır süren çatışmaların adil bir barışla sona ermesi için gayret ediyor, gıda krizinin önüne geçmek için de gerekli müdahalelerde bulunuyoruz.” ifadesini kullanırken, terörle mücadeye dair açıklamalarda bulundu.

Terör örgütleriyle mücadelenin devam ettiğini, cinayet ve casusluk şebekesi olan FETÖ ile mücadele ve bertaraf edilmesi konusunda da işbirliklerine hazır olduklarını belirtti.

Türkiye’nin, 2014 yılından bu yana dünyanın en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu, düzensiz göçün engellenmesi konusunda işbirliğinin artırılmasında fayda gördüğünü sözlerine ekledi.

“Ticaret, ulaştırma ve enerji başlıklarında aramızdaki bağların derinleştirilmesine önem veriyoruz.“ diyerek Türk Yatırım Fonu’nun mümkün olan en kısa sürede hayata geçmesinin yararlı olacağını sözlerine ekledi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının küresel düzeyde en başarılı enerji projeleri arasında olduğunu hatırlatan Erdoğan, bu alanda da teşkilatın bünyesinde ortak projelere çok önem verdiklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu