Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Yeni Yıldaki İlk Faiz Kararı Ne Olacak? Anket Sonuçlandı

AA Finans, 19 Ocak’ta açıklanacak faiz kararına yönelik 15 ekonomistin katıldığı beklenti anketini paylaştı. Ekonomistler ne diyor? İşte detaylar;
TCMB’nin Yeni Yıldaki İlk Faiz Kararı Ne Olacak? Anket Sonuçlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 2023 yılında alacağı faiz kararları yurt içi piyasaları tarafından büyük bir dikkatle bekleniyor. TCMB’nin takvimine göre karar 19 Ocak’ta açıklanacak. Banka, yılın son toplantısında sürpriz bir karar vermeyerek politika faizini yüzde 9’da bırakmıştı.

AA Finans, ekonomistlerin katıldığı ve tahminlerini bildirdiği anketi açıklayarak bir sonraki faiz kararına yönelik tahminleri paylaştı. TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik ankete 15 ekonomist katıldı.

Sonuçlara göre ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 9’da sabit bırakılacağını düşünüyor. 2023 sonuna ilişkin politika faizi beklentisini belirten 6 ekonomistin tahminlerinin ortalaması 19,4 seviyesinde oldu. Beklentiler yüzde 7 ile yüzde 26 oranları arasında değişiklik gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri, enflasyonla mücadele konusunda faiz oranlarını artırırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022’de faiz oranlarının düşmesi gerektiğini sıklıkla vurguladı.

Erdoğan, faizin sebep, enflasyonun netice olduğunu söyleyerek görevde olduğu sürece faizle ve enflasyonla sürekli mücadele edeceğini paylaşıyor. Faizin her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay inmeye devam edeceğini ifade ediyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.