Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Rezerv Varlıkları Aralık’ta Yüzde 5,2 Arttı

TCMB’nin açıkladığı istatistiklere göre rezerv varlıklarında artış görüldü. Bu dönemde döviz varlıkları ve altın varlıkları da yükseldi. İşte detaylar;
TCMB’nin Rezerv Varlıkları Aralık’ta Yüzde 5,2 Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Aralık 2022’ye yönelik Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri istatistikleri açıklandı. Resmi rezerv varlıkları Aralık ayında Kasım’a göre yüzde 5,2 artarak 128,7 milyar dolara çıktı. Söz konusu dönemde döviz varlıkları yüzde 4,8 yükselerek 75,4 milyar dolara ulaştı.

Sarı metal altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 6,6 artarak 45,8 milyar dolara çıktı. Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankasının önceden belirlenmiş döviz çıkışları Aralık ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 7,9 yükselerek 31,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu tutarın 25,0 milyar doları anapara, 6,4 milyar doları faizden oluştu.

Bu dönemde Merkez Bankasının yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden ortaya çıkan net döviz ve altın yükümlülükleri ortalama 71,0 milyar dolar olurken bu tutarın 36,3 milyar doları bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

Şarta bağlı döviz çıkışı, 1 sene içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden oluştu. Bu yükümlülükler Aralık’ta yüzde 2,2 oranında düşerek 54,4 milyar dolara geriledi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.