Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Hamleleri Sonuç Verdi: Likidite Fazlasında Yeni Rekor

Merkez Bankası tarafından sadeleşmeye yönelik adımlar atılırken, bankacılık sistemindeki likidite fazlasında yeni bir rekor seviyeye ulaşıldı.
TCMB’nin Hamleleri Sonuç Verdi: Likidite Fazlasında Yeni Rekor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından geçen yılın Haziran ayından bu yana başlatılan sıkılaşma politikası, çeşitli verilerdeki değişim ile kendisini gösteriyor. Bu verilerden sonuncusu bankacılık sisteminde görüldü.

Son verilere göre bankacılık sistemindeki likidite fazlası rekor seviyeye ulaştı. Buna göre 29 Aralık itibarıyla net fonlama eksi 363,2 milyar TL olarak kaydedildi. Sistemdeki likidite fazlasına işaret eden bu durum daha önce Eylül 2023’te görülmüştü.

O dönem likidite fazlası 338,8 milyar TL olarak gerçeklemişti. Artan veri TCMB’nin sadeleşme politikası kapsamında almış olduğu bir dizi önlemin sonucu olarak kendisini gösterdi. Merkez Bankası geçen yılın Kasım ayında kur korumalı mevduatlarda zorunlu karşılık oranını artırmış, yabancı para mevduatta TL cinsi ilave karşılık uygulamasını hayata geçirmişti.

Devam eden süreçte net fonlama negatif bölgeye geçmiş ve sonrasında TCMB TL depo alım ihalelerine başlamıştı. Merkez Bankası geçen ay gerçekleştirdiği son faiz toplantısında TL depo alım ihalesi açılacağını duyurmuştu.

2024 yılına dair para politikası metninde, sistemde belirli dönemlerde likidite fazlası olabileceği ifadeleri yer almıştı. Merkez Bankası, Haziran 2023’ten bu yana başlattığı sıkılaştırma politikası kapsamında, faiz oranlarını yüzde 42,50 seviyesine kadar yükseltmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın