Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin 2022 Yıl Sonu Enflasyon Tahmininde Korkutan Artış

Merkez Bankası, yılın ikinci enflasyon raporuyla gündemde! Yıl sonu enflasyon tahminini artıran TCMB, tahminine paralel fiyatlara ilişkin endişeleri de artırdı. İşte detaylar;
TCMB’nin 2022 Yıl Sonu Enflasyon Tahmininde Korkutan Artış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ikinci enflasyon raporunu yayımladı. Yıl sonu enflasyon beklentisini sert yükselten Merkez Bankası, savaşın damga vurduğu tahminlerle dikkat çekti.

Enflasyon beklentilerini sert yükselten TCMB, aynı zamanda emtialarda yükseliş, Rusya-Ukrayna savaşı, salgının durumu ve ekonomiye ilişkin beklentilerini paylaştı.

Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Yüzde 80’in Üzerinde Artırdı

Enflasyon Raporu Tahmin
KAYNAK: Merkez Bankası

Rapora göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 42,8 olarak belirtildi. Yılın ilk değerlendirmesinde tahmin yüzde 23,2 olarak verilmişti. Neredeyse ikiye katlayan tahmin, enflasyona ilişkin endişeleri güçlendirir nitelikte geldi.

Mart ayında enflasyon yüzde 60’ı aşarak 20 yılın rekorunu kırmıştı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcığlu, enflasyon raporuna ilişkin açıklamalarında 2023 için yıl sonu enflasyon tahminini de yüzde 8,2’den yüzde 12,9’e yükselttiklerini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

“Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2022 yılı sonunda yüzde 38,7 ile yüzde 46,9 aralığında (orta noktası yüzde 42,8) gerçekleşeceği öngörülmektedir” Diyen Kavcıoğlu, 2024 içinse yüzde 8,3’e gerilemeye işaret etti.

2022 yıl sonu tahminindeki 19,6 puanlık artırıma katkılarda Türk lirası cinsinden ithalat fiyatlarına bağlı güncelleme, gıda fiyatları, alkol-tütün fiyatları ile elektrik ve doğal gaz fiyatları öne çıktı.

Küresel Emtia Fiyatlarında Artış Vurgusu

Merkez Bankası raporu, yılın ilk üç ayında enerji ve gıda başta olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki güçlü artışların enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi olduğunu belirtti.

Savaşın yaratığı dalgalanmalar emtia piyasalarını sallarken TCMB de bu duruma dikkat çekti. Dünya Bankası da kısa süre önce yayımladığı raporunda 50 yılın en büyük emtia şoku konusunda uyardı.

Benzer şekilde TCMB de uluslararası emtia fiyatlarında Mart ayında tarihsel olarak en yüksek aylık artışların kaydedildiğini anımsattı.

“İthalat fiyatlarındaki artışın yanı sıra, yüksek seyreden taşımacılık maliyetleri ve tedarik sürecindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Emtia fiyatlarındaki keskin artışlara bağlı olarak enflasyondaki yükselişte enerji ve gıda grupları öne çıkmıştır.” dendi.

Merkez Bankası ham petrol fiyatları için tahminlerini de yükseltti. 2022 yılında ortalama 102,2; 2023 yılında ise ortalama 93,9 dolara işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.