Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Yeni Makroihtiyati Tedbirler!

TCMB, yeni makroihtiyati tedbirleri açıkladı. Bu kapsamda menkul kıymet tesisi uygulamalarının süresinin uzatıldığı duyuruldu. Detaylar haberde...
TCMB’den Yeni Makroihtiyati Tedbirler!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), makroihtiyati tedbirler hakkında açıklama yaptı. 2023 Para Politikası ve Liralaşma Stratejisinde, Türk lirasının ağırlığının kalıcı olarak artırılması amacıyla uygulanan politikaların güçlendirilerek kullanılmaya devam edileceği belirtildi.

Söz konusu açıklamada parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyici politikaların sürdürüleceğinin ve kalıcı fiyat istikrarı açısından destekleyici bir unsur olan finansal istikrarının da gözetilmeye devam edileceğinin daha önce paylaşıldığı ifade edildi.

Yabancı para mevduatın azami ölçüde yabancı para kredi fonlaması amacıyla kullanılmasına yönelik politikaların devreye alınacağı hatırlatıldı.

1211 sayılı Merkez Bankası Kanunu’nun 4’üncü maddesi çerçevesinde 2022 yılında başlatılan uygulamalar güncellenen liralaşma stratejisine göre güçlendirilerek devam edileceği ifade edildi.

Bu kapsamda, menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında yapılan değişiklikler açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Faktoring Şirketlerine Menkul Kıymet Tesisi Yükümlülüğü Getirildi

Bunlardan ilkinin bankaların yanı sıra diğer mali kuruluşların menkul kıymet düzenlemesi kapsamına alındığı ve ilk aşamada faktoring şirketlerine Türk lirası cinsinden faktoring alacaklarına uyguladıkları faiz oranına göre menkul kıymet tesisi yükümlülüğü getirileceği olduğu aktarıldı.

TCMB tarafından yapılan açıklamada bankaların kredi faiz oranına ve kredi büyüme oranına göre menkul kıymet tesisi uygulamalarının süresinin 29 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldığı ifade edildi.

Ayrıca bankaların menkul kıymet tesisine tabi varlık ve yükümlülüklerinin kapsamının genişletildiği bilgisi verildi.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yükümlülükler tarafında yurt içi yerleşik gerçek kişiler ve reel kesim ile yapılan yabancı para cinsinden repo işlemlerinden sağlanan fonlar, yabancı para fon sağlayan müşteriler ile finansal türev işlemler yapılarak menkul kıymet tesisine tabi yabancı para yükümlülüklerin bilanço dışına çıkarılması amacıyla yapılan işlemler, varlıklar tarafında yer alan reel kesimce ihraç edilen ve nitelikleri bankamızca belirlenen menkul değerler menkul kıymet tesisine tabi olacaktır.”

TCMB, yabancı para kredilerin yabancı para fonlama kalemlerindeki gerileme göz önüne alınarak dengeli bir şekilde gelişimini destekleyici nitelikte menkul kıymet tesisi uygulamasının getirildiği ifade edildi. Türk lirası zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesis edilmesi imkânlarının ise 23 Haziran 2023 tarihinden itibaren sonlandırıldığı aktarıldı.

Bu yeni düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlandığı ve detaylarının uygulama talimatlarıyla bankalar ve faktoring şirketleri ile paylaşılacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.