Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Yeni Karar: FAST Limitleri Artırıldı!

Merkez Bankası tarafından alınan yeni karara göre 4 Nisan itibarıyla FAST işlem limitleri artırıldı. Detaylar haberde…
TCMB’den Yeni Karar: FAST Limitleri Artırıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankacılık sisteminde yaygın olarak kullanılan FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) sistemine ilişkin yeni bir güncelleme yaptı. Merkez Bankası 4 Nisan 2024 itibarıyla FAST işlemlerindeki limitleri yükselttiğini duyurdu.

Buna göre FAST işlem tutar limitleri para transferlerinde limitler 100.000 TL’ye, FAST-TR Karekod kullanılarak gerçekleştirilecek iş yeri ödemelerinde ise 250.000 TL’ye yükseltildi.

Açıklamada TCMB tarafından geliştirilen ve 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil anlık ödeme sistemi FAST’ın, Türkiye’de ödemeler alanında yarattığı yenilikçi yaklaşım ve katman servisleri ile günün her saati güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapılmasına olanak sağladığı kaydedildi.

Sistemin alışveriş işlemlerinde nakit ve kartlı ödeme yöntemlerine alternatif bir yöntem olarak hızla yaygınlaştığı vurgulandı.

2023 yılı Aralık ayında planlanıp FAST katılımcılarına yapıaln duyurunun hatırlatıldığı açıklamada, kullanıcıların FAST sistemine gösterdikleri ilgi ve ödemeler ekosisteminin dinamik gereksinimleri göz önünde bulundurularak son limit artışlarının yapıldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Limit artırımı öncesinde FAST işlem tutar limitleri para transferleri 50.000 TL, FAST-TR karekod kullanılarak gerçekleştirilecek dinamik doğrulamalı işyeri ödemelerinde ise 100.000 TL idi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.