Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den TL Uzlaşmalı Vadeli Döviz Satışı için Kolaylık

Daha önce Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesi işlemlerine ilişkin uygulama, usul ve esasları belirleyen TCMB, araç çeşitliliğinin artırılması amacıyla önemli bir karar aldı.
TCMB’den TL Uzlaşmalı Vadeli Döviz Satışı için Kolaylık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kaynakların aktardığı habere göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), araç çeşitliliğinin artırılması amacıyla, Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım işlemlerinin, işlem yapmak isteyen bankalarla doğrudan gerçekleştirilebilmesine karar verdi.

Buna göre işlemler, döviz piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla gerçekleştirilecek. Bankalar Merkez Bankası’nı arayarak anlık forward kur fiyatını öğrenebilecek.

Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesi işlemlerine ilişkin uygulama, usul ve esasları belirleyen TCMB, işlem yapma işini bankalara bırakırken, yetkili bankalar işlem taleplerini döviz piyasalarında işlem yapma yetkisi bulunan kişilerce ve telefon aracılığı ile Döviz Piyasaları Müdürlüğü’ne iletecek.

TCMB’den Bankalara Döviz Uyarısı

Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde özet döviz pozisyonu raporlamasında esneklik sağlamış ve Sistemik Risk Veri Takip Sistemi’ne (SRVTS) özet döviz pozisyon raporlamasına ilişkin bildirim yükümlülüğünde süre ve kapsam bakımından kolaylaştırma yapmıştı.

Buna göre SRVTS’ye  raporlama yükümlülüğünü doğuran kredi bakiyesi alt sınırı 5 milyon TL’den 10 milyon TL’ye yükseltilmişti.

GCM Yatırım Banner

Dün alınan bir bilgiye göre ise TCMB, bankalardan döviz talebi yaratabilecek her adımdan kaçınmalarını ve yeni getirilen mevduatta her ay yüzde 5’e kadar düzenli dövizden TL’ye dönüşüm öngören hedeflerine odaklanmalarını istedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın