Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Şok Karar! Kredi Kartı Faiz Oranları Tebliğ Değiştirildi

Merkez Bankası ticari müşterilerden alınacak ücretler ve kredi kartı faiz oranları tebliğinde değişikliğe gitti.
TCMB’den Şok Karar! Kredi Kartı Faiz Oranları Tebliğ Değiştirildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), iki tebliğde birden yaptığı değişikliği Resmi Gazete’de yayımladı. Merkez Bankası, faiz oranının artırılmasının hemen ardından “Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile “Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ”de değişikliğe gitti.

Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in 7’nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “her ayın sondan beşinci iş günü” ibaresinin “referans oranın ilan edildiği gün” olarak değiştirildiği belirtildi.

Ticari Müşterilerden Alınacak Ücret Oranlarında Değişiklik

Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’in 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde de değişiklik yapıldı.

Buna göre referans oran tanımı “32-45 gün vadeli olarak açılan Türk Lirası cinsi tüm mevduat türlerine bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı üzerinden hesaplanan oran ile Merkez Bankasınca belirlenen politika faizinin yüzde 10 artırılması ile hesaplanan oran arasından düşük olan dikkate alınarak hesaplanan ve bu Tebliğin 20/A maddesine göre ilan edilen oranı” olarak belirlendi.

Bir başka deyişle daha önce her ayın sondan beşinci iş gününde ilan edilen referans oran, bugünden sonra Para Politikası Kurulu toplantısı yapılması durumunda toplantının yapıldığı tarihte güncel veriler doğrultusunda hesaplanacak.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, ilan tarihi itibarıyla hesaplanan referans oranının, en son ilan edilen orandan aşağı ya da yukarı yönde yüzde beşten fazla değişmesi halinde güncelleneceği belirtildi.

Yayımlanan tebliğ ile “Referans oran, 01.07. 2023 tarihinden 31.07.2023 tarihine kadar yüzde 1,36 olarak uygulanır. Bu oran, aynı tarihler arasında Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ ve Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ bakımından da esas alınır.” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın