Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Peş Peşe Kararlar: İşte Yeni Düzenlemeler!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından kredi kartı faizi, döviz dönüşümlü KKM ve kredi kartı büyümesinde menkul kıymet büyümesine ilişkin düzenlemeler yapıldı.
TCMB’den Peş Peşe Kararlar: İşte Yeni Düzenlemeler!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından sıkılaşma politikası kapsamında bir dizi yeni düzenlemenin duyurusu yapıldı. Merkez Bankası kredi kartı kullanımına dair düzenleme yaparken, menkul kıymet yükümlülüğü ve Kur Korumalı Mevduat hesaplarına ilişkin adımlar attı.

Resmi Gazete’de yer alan karara göre kredi kartı işlemlerinde (nakit çekim veya kullanım işlemleri hariç) uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 3,66’dan yüzde 4,25 seviyesine çıkarıldı. Duyuruda ayrıca söz konusu oranın, aylık referans orana 55 baz puan yerine 114 baz puan eklenerek belirlenmesine karar verildiği belirtildi.

Döviz Dönüşümlü KKM Adımı

Merkez Bankası’nın bir diğer düzenlemesi Kur Korumalı Mevduat Hesaplarına ilişkin oldu. Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ ve Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de yaptığı değişiklikleri içeren tebliğler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenleme ile KKM kapsamında yurt içi yerleşik gerçek kişiler, 31 Mart 2024 itibarıyla bankalarda mevcut olan altın, dolar, euro ve sterlin cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesaplarını TL’ye çevirebilecek.

Yurt içi yerleşik tüzel kişilerin altın, döviz tevdiat hesapları ve katılım fonlarından vadeli TL mevduat veya katılım hesaplarına dönüşüm için esas alınacak bakiyeler için daha önce belirlenen tarihlerde herhangi bir güncelleme yapılmadı.

GCM Yatırım Banner

Düzenlemeye göre TL’ye çevirme işlemleri, hesap sahiplerinin isteği üzerine ve dönüşüm kuru üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Menkul Kıymet Yükümlülüğü Kaldırılıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan bir diğer tebliğe göre Merkez Bankası yüzde 4 olarak uygulanan menkul kıymet tesis oranını yüzde 1 seviyesine indirdi. TCMB, piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak şekilde makroihtiyati politikaların sadeleştirilmesi sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisine ilişkin uygulamanın sonlandırılacağı bilgisinin verildiği açıklamada “Söz konusu düzenlemenin yakın zamanda sonlandırılması planlanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.