Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Önemli Kararlar! KKM’ye Geçit Verilmiyor

Merkez Bankası KKM’nin cazibesini azaltıp, TL mevduatı cazip kılacak adımlara devam ediyor. Peşpeşe kritik kararlar geldi.
TCMB’den Önemli Kararlar! KKM’ye Geçit Verilmiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur korumalı mevduattan (KKM) çıkış adına aylardır çok radikal kararlar alıyor. Finansal istikrarın sağlanması adına atılan tüm adımlar Türk lirasını cazip kılma ve KKM’den çıkışları özendirme adına atılıyor.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan birçok karar da TL mevduatı destekleyecek kararlar içeriyor.

Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in 4’üncü maddesinin birinci ve beşinci fıkraları değiştirildi.

Buna göre yurt içi yerleşik kişilerin 30 Kasım 2023, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 30 Haziran 2023 itibarıyla bankalardaki dolar, Euro ve sterlin cinsi döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilecek.

Aynı şekilde Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de yapılan değişikliğe göre de söz konusu tarihler itibarıyla bankalarda mevcut olan altın hesabı, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye çevrilecek.

GCM Yatırım Banner

YUVAM Hesapları Hakkında Değişiklik

Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) Hesapları Hakkında Tebliğ’de yapılan değişikliğe göre YUVAM hesaplarına ödenecek TL faizin zorunlu tabanını, politika faizi olarak belirleyen maddeler kaldırıldı.

Yapılan değişiklikle beraber bankalar, dövizden dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilecek. Fakat bu oranlar, politika faizinin yüzde 85’inden düşük olmayacak.

Minimum ve maksimum oranlar TCMB tarafından belirlenecek. Bu şekilde KKM faizlerinin düşmesi hedefleniyor.

Aynı karar Altın Cinsinden Fiziki Varlıkların Finansal Sisteme Kazandırılması Hakkında Tebliğ’inde de uygulamaya konuldu.

Reeskont Faizleri Yükseltildi

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 30,75’ten yüzde 40,75’e, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık yüzde 36,75’ten yüzde 41,75’e yükseltildi.

Söz konusu karar bugünden itibaren yürürlüğe girecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.