Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Önemli Karar: Piyasa Tahminleri Değişiyor

Merkez Bankası, piyasa beklentilerinin ölçülmesi için yaptığı anket çalışmasını değiştirme kararı aldığını açıkladı. Kararın nedeni ve yapılacak değişiklik haberde;
TCMB’den Önemli Karar: Piyasa Tahminleri Değişiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasalara dair rasyonel okumaların yapılması için uygulanan piyasa katılımcıları anketinde listenin güncellenmesi kararını aldı.

Revizyon kararına ilişkin TCMB’den yapılan açıklamada, finansal ve reel sektörde yer alan karar alıcı ve uzman isimlerin paylaştığı tahminlerin izlenmesi amacıyla hazırlanan ankette katılımcı listesinin değiştirileceği kaydedildi.

Merkez Bankası’nın bu kararında, anket katılımcılarının temsil gücünün artırılması amacı güttüğünün altı çizildi.

Yeni katılımcı listesiyle ilk anket çalışmasının bu ay yapılacağı, revizyon sonrası ilk anket sonuçlarının 20 Ekim Cuma günü yayımlanacağı bildirildi.

Açıklamada, “Katılım sürekliliğinin sağlanabilmesi için sadece kurumsal katılımcılara yer verilmiş olup kurumların belirlenmesinde; bankalar için aktif büyüklüğü, aracı kurumlar için aktif/portföy büyüklükleri, yurt dışı yerleşik bankalar için Türkiye’deki portföy yatırım büyüklüğü, finansal kesim dışındaki firmalar için ise sektör seviyesinde aktif/ciro büyüklükleri nesnel kriterler olarak esas alınmıştır” denildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.