Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Kredi Mesajı: Sıkılaşmanın Artması Bekleniyor

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen Banka Kredileri Anketi’ne göre sıkılaşmanın artarak devam edeceği görüşü hakim. Ayrıntılar geliyor…
TCMB’den Kredi Mesajı: Sıkılaşmanın Artması Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın ilk çeyreğine ilişkin Banka Kredileri Eğilim Anketi’ni yayımladı. Paylaşılan raporda bu yılın ikinci çeyreği için işletme kredilerinde olduğu gibi tüm bireysel kredi türlerinde de standartlardaki sıkılaşmanın güçlenerek devam edeceği beklentisine yer verildi.

İlk çeyrekte, bankaların genel olarak işletmelere kullandırdıkları kredilere uyguladıkları standartları sıkılaştırdığına yer verilen raporda, küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen krediler dışındaki tüm kredi türlerine uygulanan standartlarda sıkılaşma gözlendiği belirtildi.

Yılın ikinci çeyreğinde de işletmelere verilen kredilere uygulanan standartlardaki sıkılaşmanın güçlenerek devam edeceği beklentisinin paylaşıldığı raporda, “2024 yılının ilk çeyreğinde, tüm bireysel kredi türlerine uygulanan standartlarda sıkılaşma görülmüştür.” ifadeleri yer aldı.

Ankette işletmelere verilen kredilere olan talepteki artış yönlü seyrin, 2024 yılının ilk çeyreğinde de devam ettiği, büyük işletmelere verilen krediler dışındaki tüm kredilere olan talepte artış gözlendii kaydedildi.

Özellikle, yabancı para cinsinden açılan kredilere olan talepteki artışın oldukça güçlü olduğu görüldüğü belirtildi. Ankette ikinci çeyrekte işletmelere verilen kredilere olan talepteki artışın yerini azalışa bırakması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

İlk çeyrekte tüm bireysel kredi türlerine olan talepte azalış olduğuna yer verilen raporda, ikinci çeyrek için bankaların beklentisinin tüm bireysel kredi türlerinde talepte görülen azalışın güçlenerek devam edeceği yönünde olduğu belirtildi.

Anket, Merkez Bankası’nın geçen yılın Haziran ayından itibaren başlattığı sıkılaşma politikalarını takip ediyor. TCMB bu tarihten itibaren faiz artırımlarına başladı ve politika faizini yüzde 50 seviyesine kadar çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.