Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Hükümete Mektup: Enflasyon Hedefi Gerçekleşmedi

Merkez Bankası, enflasyon hedefi gerçekleşmediği için hükümete yazdığı açık mektubu kamuoyuyla paylaştı. Enflasyonla mücadeleyi sekteye uğratan etmenler açıklandı.
TCMB’den Hükümete Mektup: Enflasyon Hedefi Gerçekleşmedi
HABER GİRİŞ

Birincil görevi enflasyonla mücadele olan Merkez Bankası, enflasyon hedefine ilişkin hükümete açık mektup gönderdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada, kanun gereğince Merkez Bankası’nın enflasyon hedefine ulaşılamaması durumunda hükümete yazılı açıklama yapması gerektiği hatırlatıldı. Bu nedenle TCMB’nin enflasyon hedefine neden ulaşamadığının yazılı gerekçesi kamuoyuyla da paylaşıldı.

TCMB’den yapılan açıklamada, 2022 yılında enflasyon oranının hedeflenen aralığın üzerinde kayda geçtiği ve bu nedenle tüm politika araçlarının tekrar gözden geçirildiği söylendi.

Enerji fiyatlarındaki artış ve finansal oynaklıklar yüzünden küresel çaplı rezerv kayıpları yaşandığı ancak buna rağmen Merkez Bankası’nın rezervlerinin güçlendirildiği söylendi. Rezerv kaynaklarının çeşitlendirileceği ve artırılacağı taahhüt edildi.


Açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Türkiye ekonomisine yansımalarından da bahsedildi. Çatışma ortamının Türkiye’de ani kredi büyümesini artırdığı söylendi.

TCMB mektubunda, “Kredilerin kompozisyonunda ticari, KOBİ, yatırım ve ihracat kredilerinin payı tarihsel yüksek seviyelere ulaşmıştır” şeklinde çıkarım yapıldı.

2023 yılında ise kredilerin büyüme hızının enflasyon beklentileriyle uyumlu hale getirileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Cari Fazla Kapasitesi Geliştirildi

Cari fazla kapasitesinin artırıldığı söylenen açıklamada, “enerji fiyatlarının etkileri dışlandığında, 2022 yılında cari fazla kapasitesinin geliştirildiği” yönünde ifadeye yer verildi.

Enflasyonda da benzer iyimser ifadeler kullanıldı. Baz etkisinin rüzgarıyla Kasım ayından itibaren artış hızı hafifleyen enflasyonun kademeli yavaşlama sürecine girdiği söylendi.

Türkiye Ekonomi Modeli Devam Edecek

TCMB, yüksek enflasyon ve düşük değerli TL ile sonuçlanan Türkiye Ekonomi Modelini uygulamaya devam edeceğinin altını çizdi.

Açıklamada, “TCMB, 2023 yılında Liralaşma Stratejisi’ni tüm unsurlarıyla veri odaklı ve etki analizlerine dayalı olarak kararlılıkla uygulamaya ve geliştirmeye devam edecektir” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.