Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Enflasyon Yorumu: Enerji ve Gıda Vurgusu

TCMB, enflasyon rakamlarından sonra bugün Şubat ayı fiyat gelişmeleri raporunu paylaştı. Enerji ve gıda vurgusu yapıldı. Detaylar haberde...
TCMB’den Enflasyon Yorumu: Enerji ve Gıda Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Verilere göre enflasyon Şubat’ta yıllık bazda yüzde 67,07, aylık bazda yüzde 4,53 arttı. Enflasyon verileri sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayı fiyat gelişmelerini yayımladı.

TÜİK tarafından yayımlanan verilerde yıllık bazda artışın en yüksek olduğu kalemin yüzde 94,78 ile lokanta ve oteller olduğu görüldü. Bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 12,76 ile eğitim oldu.

TCMB tarafından yayımlanan raporda yıllık enflasyonun, hizmet sektöründe belirgin olmak üzere, tüm ana gruplarda yükseldiği not edildi.

Aylık bazda ise gıda ve hizmet grupları fiyat artışlarıyla öne çıktığı bildirildi. Gıda grubunda aylık fiyat artışın genele yayılarak güçlendiği aktarıldı.

Raporda şu ifadeler bildirildi:

GCM Yatırım Banner

“Enerji grubu aylık fiyat artışının ana belirleyicisi Kızıldeniz’deki jeopolitik gelişmelerle yükselen petrol fiyatları ile Türk Lirasının seyrini takiben akaryakıt kalemi olmuştur.”

Hizmet Grubunda Fiyat Artışları Sürdü

TCMB tarafından paylaşılan raporda, ücret ayarlamalarının geriye doğru endeksleme eğiliminin devam eden yansımalarıyla hizmet grubunda genele yayılan fiyat artışların sürmüş olduğu not edildi.

Aylık hizmet enflasyonun bir önceki aya kıyasla önemli ölçüde zayıflamakla birlikte yüksek seyrettiği aktarıldı.

Temel mal grubunda aylık enflasyonun Şubat ayında zayıfladığı, finansal koşullara duyarlılığı yüksek olan dayanıklı mallar başta olmak üzere bu grupta fiyatların ılımlı bir şekilde yükseldiği bildirildi.

Bunun yanında aylık üretici enflasyonun Şubat ayında bir miktar yavaşlarken, yıllık üretici enflasyonun artış kaydettiği aktarıldı.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde enerji dışında kalan gruplarda aylık enflasyonun yüksek seyrettiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.