Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Dönüşüm Hesaplarına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik

Merkez Bankası, altın, dolar, euro ve İngiliz sterlini cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarının dönüşümünde değişikliğe gitti.
TCMB’den Dönüşüm Hesaplarına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz tevdiat hesapları ve katılım fonları ile altın hesaplarının vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına dönüşümüyle ilgili iki tebliğde değişiklik yaptı. 18 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’in 4’üncü maddesinin birinci fıkrası değiştirildi.

Buna göre yurt içi yerleşik gerçek kişilerin, 31 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan altın, dolar, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilebilecek.

Yurt içi yerleşik tüzel kişiler ise 30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla yapabilecek.

Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de yapılan değişiklik ile de aynı şekilde yurt içi yerleşik gerçek kişiler 31 Ağustos 2023 itibarıyla yurt içi yerleşik tüzel kişiler 31 Aralık 2021 itibarıyla bankalarda mevcut olan altın hesabı, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevirebilecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.