Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Deprem Nedeniyle Bankalara Talimat Gitti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, deprem bölgesindeki firmaların kredi geri ödemelerinin yanı sıra deprem bağış hesaplarına yapılan para transferlerine dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde,
TCMB’den Deprem Nedeniyle Bankalara Talimat Gitti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamada, deprem bölgesindeki firmaların reeskont kredileri ile yatırım taahhütlü avans kredisi (YTAK) geri ödemelerinin vadelerinin uzatıldığı bildirildi.

Öte yandan TCMB, deprem bağış hesaplarına yapılan para transferlerinden ücret alınmaması yönünde bankalara talimat gönderdi.

TCMB’den Yeni Kararlar

TCMB’den yapılan açıklamaya göre, deprem bölgesindeki firmaların reeskont kredileri ile YTAK geri ödemelerinin vadelerinin uzatılması konusunda bazı kararlar alındı.

Bu kapsamda Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa olmak üzere deprem bölgesindeki illerde kurulu firmaların 6 Şubat-30 Nisan dönemindeki ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri ile YTAK geri ödemelerine 180 güne kadar faizsiz olarak vade uzatımı olanağı tanındı.

6 Şubat öncesinde kullanılmış ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerine ise 6 ay ilave ihracat ve döviz kazandırıcı hizmet taahhüdü kapatma süresi verildi.

GCM Yatırım Banner

Bankalara Talimat Gönderildi

Öte yandan Merkez Bankası; deprem yardım hesaplarına yapılacak para transferlerinden ücret alınmaması için bankalara talimat gönderdi.

Açıklamada “Ülkemizde meydana gelen depremlere yönelik AFAD ve Kızılay gibi yardım kuruluşlarımız başta olmak üzere deprem bağış hesaplarına yapılan para transferlerinden ücret alınmaması yönünde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üyesi bankalara talimat gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Depremde Hayatını Kaybedenlerin Sayısı Artıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın son açıklamasına göre Kahramanmaraş merkezli depremlerde 2379 kişi hayatını kaybederken, 14 bin 483 kişi ise yaralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.