Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Birleşik Ödeme Hizmetleri’ne Genişletilmiş Yetki

Merkez Bankası, finans sektöründe etkinliğini artırmak amacıyla Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.'nin faaliyet iznini genişletti. İşte detaylar;
TCMB’den Birleşik Ödeme Hizmetleri’ne Genişletilmiş Yetki
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), finans sektöründeki faaliyetleri genişletmeye yönelik olarak Ziraat Finansal Teknolojiler Elektronik Para ve Ödemeler Hizmetleri AŞ‘ye faaliyet izni verdi. TCMB’nin kararı, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak kamuoyuna duyuruldu.

Karar kapsamında Ziraat Finansal Teknolojiler Elektronik Para ve Ödemeler Hizmetleri AŞ’ye “ödeme hizmetleri” ile “elektronik para ihracı hizmetleri” sunma izni verildi. Söz konusu izin, şirketin finansal teknolojiler ve ödeme sektöründeki etkisini artırma potansiyelini beraberinde getirecek.

Diğer bir taraftan Merkez Bankası, Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.’nin de faaliyet izni kapsamını genişletti.

Karar, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’da belirtilen “kullanıcının isteğiyle farklı bir ödeme sağlayıcısındaki hesapla ilgili ödeme emri başlatabilmesi” yetkisini içeriyor.

Ayrıca, karar kullanıcının onayı alındığında çevrim içi platformlarda bulunan bir veya daha fazla ödeme hesabına ait toplu bilgileri sunma yetkisini de kapsıyor.

GCM Yatırım Banner

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararın Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Yönetmelik uyarınca alındığı bildirildi.

Merkez Bankası tarafından dün gece Resmi Gazete’de Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ de yayımlanmıştı. Bu kapsamda kur korumalı hesaplar için zorunlu karşılık oranlarının 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 30’dan yüzde 25’e indirileceği duyurulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.