Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Bankalara Altınla İlgili Talimat Yollandı

Merkez Bankası, bankaya altın girişi sonrası açılan yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarının TL payı hesaplamasında dikkate alınmamasına karar verdi.
TCMB’den Bankalara Altınla İlgili Talimat Yollandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB), bankalara altınla ilgili “Menkul Kıymet Tesisine İlişkin Uygulama Talimatı ve Türk Lirası Payı Hesaplamasında Değişiklik Hakkında” başlıklı bir yazı gönderdi.

ForeksHaber tarafından aktarılan habere göre TCMB, dışarıdan gelen efektif ve fiziki altın girişi sonrası açılan yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarının 28 Mart 2023 tarihinden itibaren Türk lirası payı hesaplamasında dikkate alınmamasına karar verdi.

Söz konusu talimata göre 6 Şubat 2023’te ve daha sonra meydana gelen depremler sonrası bankalara yönelen yastık altındaki yabancı para cinsinden birikimlerin ekonomiye kazandırılmasının hızlandırılmasını sağlamak amacıyla bankaya dışardan gelen efektif ve fiziki altın girişi sonrası açılan yabancı para cinsinden fonlar, TL payı hesaplamasında dikkate alınmayacak.

Bunun yanında 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren yeni açılan dönüşüm hesaplarının kaynağının tespitinde, müşteri bazında yabancı para mevduat hesaplarında 1 Ocak 2023’e göre net artış tutarının öncelikle dikkate alınmasına, yeterli olmaması halinde 31 Aralık 2022 tarihindeki toplam yabancı para mevduat bakiyesinin dikkate alınmasına da karar verildi.

İlaveten, 28 Mart 2023 tarihinden itibaren menkul kıymet tesisine tabi kredi tutarının belirlenmesinde aynı risk grubunda bulunan tüzel kişilerin yanı sıra gerçek kişilerin dönüşüm hesaplarının dikkate alınması da TCMB tarafından alınan kararlar içerisinde yer alıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın