Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’deki Görev Değişimi Borsayı Etkiler mi? Demirtaş Yanıtladı

Hafize Gaye Erkan'ın istifası yatırımcıları endişelendirirken, ortalığı ayağa kaldıran borsa hesapları için ekonomist Demirtaş'tan açıklama geldi.
TCMB’deki Görev Değişimi Borsayı Etkiler mi? Demirtaş Yanıtladı
HABER GİRİŞ

Dün akşam saatlerinde Türkiye gündeminde bomba etkisi yaratacak bir gelişme yaşandı. Hafize Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığı görevinden affını talep etti. Sonrasında Resmi Gazete’de gece saatlerinde yayımlanan karar ile başkanlık görevine Fatih Karahan’ın getirildiği duyuruldu. Dünya basınında da yankı bulan gelişme hakkında birçok ekonomistten değerlendirme geldi. Görev değişikliğinin, borsayı etkilemesinden korkan yatırımcıların içine su serpecek bir açıklama ekonomist Özgür Demirtaş’tan geldi.

Sosyal medya hesabından değerlendirmede bulunan ve özellikle yazıyı borsacı hesapların okuması gerektiğini belirten Demirtaş, yeni atama ile ilgili görüşlerini paylaştı.

“Borsacı Hesaplar Ortalığı Ayağa Kaldırdı”

Borsacı hesapların, Hafize hanımın görevden alınmasının kötü olacağını düşündüğünü söyleyerek ortalığı ayağa kaldırdıklarını aktardı. Bunun böyle olmayacağını belirten Demirtaş, Hafize Gaye Erkan ile ilgili iddiaların kurumun ciddiyeti açısından risk olduğunu kaydetti.

Bu durumun Naci Ağbal meselesi ile aynı olmadığını söyledi.

Ekonomist Demirtaş, kendisinin göreve Cevdet Akçay’ın getirilmesini istediğini belirterek daha kötü bir tercihen kormuş olduğunu aktardı. Ancak Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Fatih Karahan’ın da gayet eğitimli ve liyakatli bir isim olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bundan sonra önemli olanın Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına hız kesmeden devam etmesi olduğunu aktardı.

Demirtaş, “Merkez Bankası görevini yaptıktan sonra iş mali politikaya düşüyor. Ekonomi bakanının söylediği devletin ve siyasetçilerin tasarruf yapması şart.” dedi.

“Borsa Bu Durumdan Etkilenmeyecek”

Uzun vadeli iyileşme için yapısal reformların şart olduğunu söyleyen Demirtaş, “Hafize hanımın ayrılmasının borsa için kötü olacağını düşünüp, konu hakkında eğitimleri olmadığı için de panik olup oraya buraya saldıran kişiler mahcup olmuşlardır umarım.” açıklamasında bulundu.

Hafize Gaye Erkan ayrılınca bu durumundan borsanın etkilenmeyeceğini söyledi. Borsa hesaplarının 2-3 hafta önce çıldırmış olduğunu, ortalığı ayağa kaldırmanın gereği olmadığını aktardı.

Yeni başkanın ortodoks politikaya devam edeceğini düşündüğünü bildirdi.

“Fatih Karahan Ataması Türkiye için Hayırlı Olsun”

Demirtaş, Cevdet Akçay’ın birikiminden de bankanın yararlanmaya devam edeceğini umduğunu dile getirdi. Yabancı yatırımcının çekilmesi açısından bunun çok önemli olduğunu söyledi. Fatih Karahan atamasının Türkiye için olumlu olmasını, yapısal reformların yapılmasını ve ekonomik krizden biran önce çıkılmasını diledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.